Rząd rozszerzy program „Rodzina 500 plus”? Rafalska: Nie teraz

Czytaj dalej
Fot. Jarosław Miłkowski
Jarosław Miłkowski

Rząd rozszerzy program „Rodzina 500 plus”? Rafalska: Nie teraz

Jarosław Miłkowski

Zdaniem Elżbiety Witek, szefowej gabinetu politycznego premier Beaty Szydło, rząd myśli o rozszerzeniu programu „Rodzina 500 plus”, ale...

O ewentualnym rozszerzeniu programu 500 zł na dziecko tak, by świadczenie było przyznawane także na dzieci, które skończyły już 18 lat, ale w dalszym ciągu się uczą, głośno zrobiło się w poniedziałek po wystąpieniu Elżbiety Witek, szefowej gabinetu politycznego premier Beaty Szydło, na antenie telewizji TVN 24. – W jednej z rozmów pani premier o tym powiedziała i się nad tym zastanawiamy. Bo ten program „wypalił”, jest bardzo dobrze przyjmowany przez ludzi – stwierdziła Witek. Zaznaczyła jednak, że pomysł ten bliższy jest marzeniom niż realizacji.

Do sprawy jeszcze w poniedziałek, 2 maja w Gorzowie, odniosła się minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska. – Nie mówimy o rozszerzeniu programu. Wszystkie pomysły z objęciem dodatkowych rodzin mogą być podejmowane, gdy zostaną oszacowane skutki finansowe tych pomysłów. Na razie koncentrujemy się na obsłudze w tym kształcie prawnym, w jakim ustawa została przyjęta. Dywagacje dzisiaj, po miesiącu funkcjonowania ustawy – gdy mamy trzy miesiące na wydanie decyzji, na wypłacanie świadczeń, jak również trzy miesiące na złożenie wniosku – są zupełnie nieuzasadnione – mówiła minister Rafalska. Dodawała też, że ewentualne zmiany w ustawie rząd mógłby wprowadzić dopiero po ocenie programu. A tę ocenę chce zrobić po roku jej funkcjonowania.

Dziś ustawa „500 plus” obejmuje dzieci do 18. roku życia. Świadczenie przyznawane jest na drugie i kolejne dziecko (chyba że w rodzinie przypada mniej niż 800 zł na osobę –_wówczas na pierwsze). Rząd szacuje, że roczny koszt programu to 40 mld zł. Gdyby świadczenie było przyznawane także na każde pierwsze dziecko, potrzeba byłoby jeszcze raz tyle pieniędzy.
Program „Rodzina 500 plus” wystartował 1 kwietnia. Do tej pory złożono około 2 mln wniosków. Wypłacono już 130 mln zł.

Jarosław Miłkowski

Jestem dziennikarzem gorzowskiego działu miejskiego "Gazety Lubuskiej". Zajmuję się tym, co na co dzień dzieje się w Gorzowie - opisuję to, co dzieje się w magistracie, przyglądam się miejskim inwestycjom, jestem też blisko Czytelników. Często piszę teksty o problemach, z którymi mieszkańcy przychodzą do naszej redakcji w Gorzowie (Park 111, ul. Sikorskiego 111, II piętro). Poza tym bliskie mi są tematy związane z Kościołem. Od dzieciństwa jestem też miłośnikiem żużla, więc zajmuję się też tą dyscypliną sportu. Gdy żużlowcy rozgrywają sparingi, turnieje szkoleniowe a także jeżdżą w turniejach za granicą Polski, wybieram się tam z aparatem fotograficznym.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.