Rzeki województwa śląskiego: Wisła, Brynica, Rawa, Biała i co jeszcze? [MAPA]

Czytaj dalej
Paweł Szałankiewicz

Rzeki województwa śląskiego: Wisła, Brynica, Rawa, Biała i co jeszcze? [MAPA]

Paweł Szałankiewicz

Kilkadziesiąt różnych rzek przepływa przez województwo Śląskie, z czego większość z nich łączy się z dwiema najdłuższymi rzekami w Polsce – Odrą i Wisłą. A jakie są inne rzeki w naszym województwie?

Odra i Wisła. Ta pierwsza praktycznie ledwo zahacza o nasze województwo, głównie dzięki Kanałowi Gliwickiemu. Wisła natomiast wypływa z naszego województwa, konkretnie z zachodniego stoku Baraniej Góry w Beskidzie Śląskim i łączy się z większością rzek na Śląsku.

A jakie są inne rzeki? Tą chyba najbardziej znaną, mającą wręcz mitologiczne znaczenie dla województwa, jest Brynica, która jest na granicy Górnego Śląska i Zagłębia, oddzielając jednych od drugich. W ostatnich latach wiele natomiast mówiło się o katowickiej Rawie, która co prawda jest rzeką, ale w przeważającej części płyną nią same ścieki.

Ważną rzeką jest z pewnością Kłodnica, która jest prawostronnym dopływem Odry i przepływa m.in. przez Katowice, Rudę Śląską, Zabrze i Gliwice. Głównymi rzekami Zagłębia natomiast są rzeki Przemsza, Biała Przemsza i Czarna Przemsza, które przepływają przez Sosnowiec, Mysłowice, Jaworzno czy Dąbrowę Górniczą.

Dla Piekar Śląskich najważniejszą rzeką może być równie dobrze Brynica jak też i słynna Szarlejka. Dla bytomian natomiast (i częściowo dla Zabrzan) taką rzeką jest Bytomka, która miejscami bardziej przypomina ciek wodny niż rzekę.


Paweł Szałankiewicz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.