Rzeki województwa śląskiego: Wisła, Brynica, Rawa, Biała i co jeszcze? [MAPA]

Czytaj dalej
Paweł Szałankiewicz

Rzeki województwa śląskiego: Wisła, Brynica, Rawa, Biała i co jeszcze? [MAPA]

Paweł Szałankiewicz

Kilkadziesiąt różnych rzek przepływa przez województwo Śląskie, z czego większość z nich łączy się z dwiema najdłuższymi rzekami w Polsce – Odrą i Wisłą. A jakie są inne rzeki w naszym województwie?

Odra i Wisła. Ta pierwsza praktycznie ledwo zahacza o nasze województwo, głównie dzięki Kanałowi Gliwickiemu. Wisła natomiast wypływa z naszego województwa, konkretnie z zachodniego stoku Baraniej Góry w Beskidzie Śląskim i łączy się z większością rzek na Śląsku.

A jakie są inne rzeki? Tą chyba najbardziej znaną, mającą wręcz mitologiczne znaczenie dla województwa, jest Brynica, która jest na granicy Górnego Śląska i Zagłębia, oddzielając jednych od drugich. W ostatnich latach wiele natomiast mówiło się o katowickiej Rawie, która co prawda jest rzeką, ale w przeważającej części płyną nią same ścieki.

Ważną rzeką jest z pewnością Kłodnica, która jest prawostronnym dopływem Odry i przepływa m.in. przez Katowice, Rudę Śląską, Zabrze i Gliwice. Głównymi rzekami Zagłębia natomiast są rzeki Przemsza, Biała Przemsza i Czarna Przemsza, które przepływają przez Sosnowiec, Mysłowice, Jaworzno czy Dąbrowę Górniczą.

Dla Piekar Śląskich najważniejszą rzeką może być równie dobrze Brynica jak też i słynna Szarlejka. Dla bytomian natomiast (i częściowo dla Zabrzan) taką rzeką jest Bytomka, która miejscami bardziej przypomina ciek wodny niż rzekę.


Paweł Szałankiewicz

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.