Rzeźbiarze z Siemianowic stworzą pomnik rotmistrza Pileckiego

Czytaj dalej
Fot. Fot. Jacek Kiciński
Paweł Szałankiewicz

Rzeźbiarze z Siemianowic stworzą pomnik rotmistrza Pileckiego

Paweł Szałankiewicz

Artysta rzeźbiarz Jacek Kiciński i architekt Rafał Stachowicz wygrali konkurs na budowę pomnika Witolda Pileckiego, rotmistrza kawalerii Wojska Polskiego, żołnierza AK, dobrowolnego więźnia obozu koncentracyjnego Auschwitz. Pomnik stanie na warszawskim Żoliborzu.

- Pomysł na pomnik Witolda Pileckiego nie wziął się znikąd. Powstawał ewolucyjnie od dawna i jest wynikiem mojej twórczej pracy nad innymi dziełami - mówi Jacek Kiciński z Siemianowic Śląskich. - Jestem autorem koncepcji pomnika, ale w opracowaniu jej od strony architektonicznej i technicznej brał udział architekt Rafał Stachowicz - dodaje.

Siemianowiccy rzeźbiarze w konkursie pokonali ponad 40 artystów z całej Polski. Rotmistrz Pilecki został na nim przedstawiony jako żołnierz-oficer, ale, jak zapewnia Kiciński, nie jak wyidealizowany stalowy rycerz, tylko jako wciąż żywy, jak prawda o nim samym.

- Ta prawda przedziera się przez szczelinę w bloku, wyłania się z mroków zakłamania i zbrodni komunistycznych decydentów, a jej uosobieniem jest sam rotmistrz - podkreśla Kiciński dodając, że horyzontalnie ułożone postaci na ścianie z tekstem na pozór abstrakcyjnej formy to bezpośrednie nawiązanie do obrazów z obozów zagłady, symbol upodlenia i wyniszczenia. - Natomiast wertykalne postaci ustawione rytmicznie, acz nieregularnie, to anonimowe ofiary reżimów, które jak bohater rotmistrz Witold Pilecki trwają przy życiu, w bólu i cierpieniu podążając ku prawdzie - tłumaczy.

Kiciński jest autorem wielu rzeźb i obelisków w całej Polsce. Kilka lat temu stworzył pomnik upamiętniający Mirka Bregułę, nieżyjącego wokalisty zespołu Universe, który znajduje się w Chorzowie. Ponadto jest autorem m.in. figury Matki Boskiej Bogucickiej w Katowicach-Bogucicach, pomnika Wawrzyńca Hajdy w Piekarach Śląskich, czy tablicy portretowej upamiętniającej I rocznicę śmierci Barbary Blidy. Obecnie jest w trakcie realizacji obelisku poświęconego ofiarom Tragedii Górnośląskiej w 1945 roku, który stanie w Katowicach.

Paweł Szałankiewicz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.