Sadze w kominie? Mogą się zapalić

Czytaj dalej
Fot. Katarzyna Pomianowska
Katarzyna Sipika-Ponikowska

Sadze w kominie? Mogą się zapalić

Katarzyna Sipika-Ponikowska

Od początku października ub. roku strażacy z Brodnicy 29 razy interweniowali w zdarzeniach związanych z palącymi się sadzami.

To o sześć zdarzeń więcej niż w całym poprzednim sezonie grzewczym, a bieżący jeszcze się nie skończył. Przypomnijmy, że sezon grzewczy liczony jest od 1 października do kwietnia kolejnego roku.

W całym okresie grzewczym od października do kwietnia w sezonie 2014/2015 odnotowano 23 zdarzenia z palącymi się sadzami, natomiast w sezonie 2013/2014 - 21 zdarzeń.

- Tendencja na podstawie ostatnich trzech lat jest rosnąca, szczególne nasilenie widoczne jest to w okresie zimowym grzewczym - informuje mł. bryg. Piotr Rutkowski, zastępca komendanta powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Brodnicy.

Na przełomie 2015 i 2016 roku strażacy najczęściej - aż jedenaście razy wyjeżdżali w styczniu. W grudniu naliczyli sześć zdarzeń, w październiku, listopadzie i jak dotąd (do 17 lutego) - po cztery zdarzenia. W poprzednim sezonie (2014/2015) najwięcej zdarzeń odnotowano z kolei w grudniu (siedem), a w styczniu (sześć), w listopadzie - pięć. W październiku i marcu - po dwa. Raz interweniowano w lutym.

- Pożary sadzy w przewodach kominowych są bardzo często przyczyną pożarów drewnianych elementów konstrukcji budynków, co w konsekwencji stwarza realne zagrożenie dla życia i zdrowia mieszkańców oraz ich mienia - mówi Piotr Rutkowski.

Dodatkowe zagrożenie wynika również z zaniedbań stanu technicznego przewodów kominowych w budynku, co bardzo często doprowadza do pojawienia się w nim tlenku węgla, potocznie zwanego czadem.

Warto pamiętać, że przepisy prawa zobowiązują do czyszczenia przewodów kominowych oraz poddawania ich okresowej kontroli.

- Czyszczenie powinno być przeprowadzane w obiektach, w których odbywa się proces spalania paliwa stałego raz na trzy miesiące, ciekłego lub gazowego raz na sześć miesięcy. Dodatkowo przewody wentylacyjne powinny być czyszczone co najmniej raz w roku - mówi strażak i dodaje: - Właściciele i zarządcy budynków zobowiązani są również przynajmniej raz w roku do okresowej kontroli stanu technicznego instalacji gazowych oraz przewodów kominowych (dymowych, spalinowych i wentylacyjnych).

Czynności w zakresie czyszczenia oraz oceny stanu technicznego przewodów kominowych mogą wykonywać wyłącznie osoby posiadające stosowne uprawnienia, przede wszystkim kominiarze.

- Należy również pamiętać o tym, że nie wykonywanie prawem obowiązków usuwania zanieczyszczeń oraz dokonywania przeglądów przewodów kominowych jest wykroczeniem i może stanowić podstawę do nałożenia mandatu karnego lub skierowania wniosku o ukaranie do sądu rejonowego - kwituje strażak.

Katarzyna Sipika-Ponikowska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.