Samice czasem też mają prawo głosu. Mogą powiedzieć: „ostrzegam” albo „boję się”

Czytaj dalej
Fot. Maciej Kowalski
Dorota Witt

Samice czasem też mają prawo głosu. Mogą powiedzieć: „ostrzegam” albo „boję się”

Dorota Witt

Jakie gatunki ptaków przelatują nad głowami przechodniów w centrum miasta? Czy w polskich lasach można natknąć się na gatunki ptaków popularnych na Syberii lub w Ameryce Północnej. Mówi o tym DAWID KILON, przyrodnik, obserwator ptaków.

Zawodowo zajmuje się Pan podglądaniem zwierząt, więc jest Pan pewnie rannym ptaszkiem...

Obserwowanie ptaków można prowadzić praktycznie przez całą dobę, ale najlepszą porą jest, oczywiście, poranek. Wtedy ptaki są najbardziej aktywne, najczęściej jest też o tej porze najlepsza widoczność. Przy rozgrzanym powietrzu w letnie popołudnie możemy mieć problem z rozpoznawaniem ptaków w oddali, np. przez lunetę, za to pod wieczór większość gatunków milknie, choć są i takie, które dopiero wtedy pokazują w pełni swoje zdolności wokalne, np. słowiki czy sowy. Bywa więc, że praca ornitologa jest całodobowa. Na obserwacje obowiązkowo zabieram ze sobą lornetkę, gdy zamierzam oglądać ptaki na większych, otwartych terenach, przydaje się luneta. Moją pasją jest też fotografia, więc nie rozstaję się z aparatem. Oczywiście niezbędny jest notes, w którym notuję wyniki obserwacji - nazwy gatunków, które udało się zobaczyć. Ale nie tylko: od kilku lat uczestniczę w krajowym Monitoringu Pospolitych Ptaków Lęgowych i zdecydowana większość obserwacji dotyczy ptaków, których nie widziałem, a jedynie usłyszałem.

Mogę iść do lasu i z zamkniętymi oczami wsłuchiwać się w odgłosy, rozpoznając, jaki ptak przysiadł na gałęzi. A w świecie ptaków pięknie śpiewają jedynie samce, samice co prawda mają prawo głosu, ale są to głosy ostrzegawcze lub oznaki zaniepokojenia.

Podczas takiej jednej kontroli muszę przejść trasę długości około 2 km w ciągu około półtorej godziny. Uczestniczyłem w monitoringu ptaków szponiastych na Mierzei Wiślanej, a nad Cieśniną Bosfor w Turcji obserwowałem przeloty ptaków szponiastych od około godziny 8. do późnych godzin popołudniowych. Monitoringi, o których mówię, mają najczęściej już ustaloną metodykę badań, której należy przestrzegać.

Czy w kujawsko-pomorskich lasach mamy szansę spotkać rzadkie gatunki ptaków, np. orła bielika, uznawanego za jednego z trudno uchwytnych ptaków?

Pozostało jeszcze 70% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Dorota Witt

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.