Samobadanie piersi: jak je poprawnie wykonać

Czytaj dalej
Fot. istockphoto
(oprac. ika)

Samobadanie piersi: jak je poprawnie wykonać

(oprac. ika)

Wcześnie wykryty rak daje 100 proc. szans na wyleczenie. Prawda stara i powtarzana do znudzenia. A jednak nie na wszystkich działa. Wciąż w Polsce co roku na nowotwór piersi zapada 12 tys. Polek. Prawie połowa z nich umiera, bo za późno zgłosiła się do lekarza. Dlatego warto pilnować terminu badań.

Każda kobieta po ukończeniu 20 roku życia powinna kontrolować swoje piersi raz w miesiącu, około 10 dnia cyklu. Badanie składa się z dwóch etapów: oglądania piersi i badania palpacyjnego (dotykowego).
Zanim przejdziemy do badania palpacyjnego warto obejrzeć piersi w lustrze.
Należy przyjrzeć się, czy nie ma zmian w kształcie i wielkości piersi, czy na skórze nie pojawiły się zaczerwienienia lub wypryski. Sprawdzamy również wielkość i kształt sutków. Następnie całą, wewnętrzną powierzchnią palców badamy każdą pierś zgodnie z ruchem wskazówek zegara w pozycji stojącej, a następnie leżącej.
Badanie piersi w 7 krokach

1 Należy przed lustrem obejrzeć kształt i kolor skóry piersi oraz sutków. Należy obejrzeć czy: nie ma zmian w kształcie i wielkości piersi, na skórze piersi nie pojawiły się zaczerwienienia lub wypryski, nie pojawiły się wciągnięcia sutków, fałdki lub dołki dookoła nich.

2 Następnie należy unieść ręce i obejrzeć każdą pierś z przodu i z boku, z obu stron.
Należy obejrzeć, czy: nie ma zmian w kształcie lub wielkości piersi, na skórze piersi nie pojawiły się zaczerwienienia lub wypryski, nie pojawiły się wciągnięcia sutków, fałdki lub dołki dookoła nich.

3 Najpierw w pozycji stojącej całą wewnętrzną powierzchnią palców (nie tylko opuszkami) należy zbadać pierś. Należy przyjrzeć się, czy: nie ma obrzęków lub dołków.

4 Należy rozpocząć od zewnętrznej ćwiartki piersi (u większości kobiet tkanki w tej części są twardsze). Badanie należy przeprowadzić zgodnie z ruchem wskazówek zegara.
Należy sprawdzić, czy: nie ma obrzęków, torbieli, stwardnień; wyjątkowo dokładnie zbadaj górną, zewnętrzną ćwiartkę piersi

5 Następnie należy ścisnąć każdy sutek pomiędzy kciukiem i palcem wskazującym.
Należy sprawdzić, czy: nie wydziela się żaden płyn z jednego lub obu sutków, nie ma zmian sutka, np. wciągnięć, zmian pozycji lub kształtu sutka.

6 Leżąc na plecach należy ponownie zbadać każdą ćwiartkę piersi zgodnie z ruchem wskazówek zegara.
Należy obejrzeć, czy: nie ma obrzęków lub dołków.

7 Palcami należy sprawdzić pachę.
Należy zbadać tkanki: pod względem powiększenia węzłów limfatycznych.

Pamiętaj! Zaniepokoić nas powinno wszystko to, czego wcześniej w naszej piersi nie było, a więc wyczuwalny guzek, wciągnięcie brodawki, wyciek krwisty. Ból też, choć nie jest on objawem choroby, a schorzenia hormonalnego. Jednak, gdy boli zbyt długo, należy to skonsultować z lekarzem.

(oprac. ika)

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.