Patryk Drabek

Samobójstwo Marcina K. Funkcjonariusze Służby Więziennej z zarzutami, trwa śledztwo dotyczące śmierci byłego naczelnika skarbówki

W lutym ubiegłego roku funkcjonariusze ABW zatrzymali między innymi Marcina K. Fot. Janusz Wójtowicz W lutym ubiegłego roku funkcjonariusze ABW zatrzymali między innymi Marcina K.
Patryk Drabek

Według prokuratury trzech funkcjonariuszy nie dopełniło obowiązków, gdy Marcin K. powiesił się w celi. Śledztwo w tej sprawie prowadzi Prokuratura Okręgowa Warszawa-Praga. W czwartek, 15 lutego, funkcjonariusze Służby Więziennej usłyszeli zarzuty niedopełnienia obowiązków służbowych. Prokurator referent ocenił, że 10 sierpnia 2017 roku funkcjonariusze pełniący służbę w Areszcie Śledczym w Warszawie-Białołęce w niewłaściwy sposób obserwowali celę, w której znajdowali się osadzeni mężczyźni. Przebywał tam m.in. Marcin K., były naczelnik I Śląskiego Urzędu Skarbowego w Sosnowcu. Mężczyzna był głównym podejrzanym w śledztwie prowadzonym przez Prokuraturę Regionalną w Katowicach. Został zatrzymany w lutym 2017 roku przez ABW. Do sierpnia przedstawiono mu zarzuty popełnienia 30 przestępstw, za które groziło mu nawet 10 lat pozbawienia wolności. K. miał przyjąć łapówki w wysokości ponad 600 tysięcy złotych. 10 sierpnia Marcin K. popełnił samobójstwo.

Marcin K. powiesił się na pasku od spodni. Nikt mu nie przeszkodził, choć funkcjonariusze SW, którzy byli na służbie, mieli obowiązek stałego monitorowa-nia pomieszczenia, w którym znajdował się Marcin K. Zdarzenie zostało zresztą zarejestrowane przez kamerę monitoringu. - Zapis wskazuje, że podejrzani mieli wystarczającą ilość czasu na zorientowanie się co do zamiarów osadzonego oraz na podjęcie odpowiedniej reakcji - podkreśla prokurator Marcin Saduś, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej Warszawa-Praga.

Trzech funkcjonariuszy Służby Więziennej usłyszało prokuratorskie zarzuty niedopełnienia obowiązków. Ma to związek ze śmiercią byłego naczelnika I Śląskiego Urzędu Skarbowego. Grozi im do 3 lat więzienia. Podejrzani nie przyznali się do winy i złożyli obszerne wyjaśnienia.

Sprawę samobójstwa Marcina K. wyjaśniał też specjalny zespół powołany przez dyrektora okręgowego Służby Więziennej w Warszawie pod nadzorem Centralnego Zarządu Służby Więziennej.

- Specjaliści sprawdzali, czy w tej sytuacji zrobiono wszystko to, co było możliwe, aby uchronić tego mężczyznę przed samobójstwem i czy wszystkie działania były zgodne z opracowanymi procedurami - mówiła nam major Elżbieta Krakowska, rzeczniczka prasowa dyrektora generalnego Służby Więziennej.

Pozostało jeszcze 43% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Patryk Drabek

Komentarze

1
Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Obser

Normalka,żadnego nie wydalono ze służby czyli więcej samobójstw będzie celach...,

plus.dziennikzachodni.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2021 Polska Press Sp. z o.o.