janusz strzelczyk

Samorząd Częstochowy wygrał z wojewodą sprawę szczepień. Chodzi o punty, potrzebne do przyjęcia do przedszkola

W Częstochowie dzieci do przedszkoli będą przyjmowane tylko po obowiązkowych szczepieniach W Częstochowie dzieci do przedszkoli będą przyjmowane tylko po obowiązkowych szczepieniach
janusz strzelczyk

Częstochowski samorząd wygrał w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym z wojewodą śląskim w sprawie obowiązkowych szczepień dzieci przyjmowanych do miejskich przedszkoli.

Częstochowa dwukrotnie próbowała wprowadzić zasady przyjmowania do publicznych placówek przedszkolnych, w których kryterium przyznawania punktów byłoby uzależnione od przedstawienia zaświadczeń o obowiązkowych szczepienia dziecka. I dwukrotnie wojewoda śląski kwestionował uchwały rady miasta.

- Jestem bardzo zadowolona z wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego - mówi Jolanta Urbańska, wiceprzewodnicząca rady miasta w Częstochowie, inicjatorka uchwały. - Uchwała jest o egzekwowaniu obowiązującego prawa, obowiązku szczepienia dzieci . Sąd uznał, że prawo nie może chronić tych, którzy łamią prawo, a chodzi przecież o szczepienia obowiązkowe. Nie ma mowy o dyskryminacji.

Wojewoda ma prawo odwołać się od wyroku.

- Nawet jeśli wojewoda nie odwoła się od wyroku, wraz nowym rokiem szkolnym 2019/2020 nie zdążymy wprowadzić w życie uchwały - dodaje Jolanta Urbańska. - Będzie mogła obowiązywać od marca przyszłego roku, gdy będzie drugi nabór do przedszkoli.

W częstochowskiej uchwale jest zapis, że nie trzeba przedstawiać zaświadczeń lekarskich o szczepieniu, ale wystarczy oświadczenie rodziców. Za szczepienia są dodatkowe punkty przy przyjmowaniu do miejskiego przedszkola.

Wojewoda śląski Jarosław Wieczorek uchwałę uchylił, uznając m.in., że jest dla dzieci nieszczepionych dyskryminująca, że narusza ich prawo do nauki, a wymagane od rodziców oświadczenie, że dziecko było szczepione, zawiera dane wrażliwe.O obowiązku szczepień dzieci przyjmowanych do publicznych przedszkoli jest coraz głośniej głośniej w różnych państwach. Np. we Włoszech obowiązuje ustawa na mocy której nieszczepione dzieci nie są przyjmowane do przedszkoli i żłobków. Mogą natomiast być przyjmowane do szkół podstawowych, ale kara dla rodziców za niewypełnienie obowiązku szczepienia wynosi równowartość ok. 2,1 tys. zł.

Coraz więcej zachorowań na odrę

Ruchy antyszczepionkowe są wciąż aktywne. W Polsce największy odsetek odmów obowiązkowych szczepień dzieci na tysiąc osób w wieku od 0 do 19 lat, jest w województwie pomorskim - 8,3, najmniejszy w województwie podkarpackim - 0,8.

W województwie śląskim odsetek ten wynosi 6,3. Tymczasem gwałtownie rośnie liczba zachorowań na odrę. W Polsce, w tym roku, do maja odnotowano 1444 potwierdzonych przypadków odry. W tym samym okresie, w ubiegłym roku było 78 przypadków, wynika z danych Głównego Inspektora Sanitarnego. Nasze województwo, obok województw mazowieckiego i małopolskiego jest terenem gdzie najczęściej dochodzi do zachorowań na odrę.

Zarażają odrą przed wszystkim cudzoziemcy i Polacy, którzy wrócili zza granicy. Chorują osoby, które nigdy nie zostały zaszczepione.

janusz strzelczyk

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.