Sarkofag króla Stefana Batorego. Tylko my wiemy, co na nim jest

Czytaj dalej
Fot. Jolanta Pierończyk
Jolanta Pierończyk

Sarkofag króla Stefana Batorego. Tylko my wiemy, co na nim jest

Jolanta Pierończyk

Sarkofag króla Stefana Batorego przeszedł kapitalny remont w pracowni konserwatorskiej Agnieszki i Tomasza Trzosów w Tychach. Odzyskał swój dawny blask, ale niestety, zwiedzający będą widzieć tylko płytę przy nogach oraz wieko. My widzieliśmy go ze wszystkich stron.

Sarkofag ma niezwykle bogatą ikonografię i ornamentykę. Na płycinie przy nogach widać herbowy kartusz, a na nim – orzeł bez korony (bo koronę królewską trzymają wojowie nad kartuszem), Pogoń, św. Michał z krzyżem, równoramienny krzyż Jagiellonów. W środku, w tarczy serdecznej, widać wilcze zęby, czyli rodowy herb Batorego.

Na płycinie za głową jest anioł z gałązką palmową i cytat z Księgi Królewskiej: „ Obróciło się zwycięstwo na żałość wszystkiemu ludowi”.

Na bocznych burtach pośrodku są posążki: z jednej strony – Dawid z głową Goliata, z drugiej – Judyta z głową Holofernesa, czyli postaci ze Starego Testamentu.

Na płycinach po obu stronach mamy cztery cnoty kardynalne, a przy każdej z nich człowiek ukarany za brak danej cnoty. Przy Roztropności jest Sekstus Tarkwiniusz, przy Wstrzemięźliwości – Sardanapal, przy Sprawiedliwości – Neron, przy Męstwie – Holofernes.

We wnękach na rogach sarkofagu stoją posążki Dawida, Judy Machabeusza, Herkulesa i Hektora Trojańskiego.

Na wieku jest Pieta, a pod nią tablica w ramie z łacińskim napisem: „Spadła korona z głowy naszej, biada nam, ponieważ zgrzeszyliśmy” (z V Księgi Trenów Jeremiasza}. Po prawej stronie jest korona królewska, po lewej – cierniowa.
Na dole wieka znajduje się złocona tablica z opisem dokonań króla i jego planów.

Po konserwacji wykonanej przez Trzosów na wieko wrócił portret króla Batorego, który został zdjęty prawdopodobnie w roku 1908 i jest przechowywany w Skarbcu wawelskim. Jego kopię wykonała dr hab. Ewa Wiłkojć i ta kopia znajduje się teraz na wieku.

Jolanta Pierończyk

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.