Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt w Sosnowcu ma nową szczeniakarnię i kociarnię

Czytaj dalej
Fot. Lucyna Nenow
AD

Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt w Sosnowcu ma nową szczeniakarnię i kociarnię

AD

Sosnowieckie Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt w Milowicach przeszło w ciągu ostatnich lat prawdziwą metamorfozę. Stare, zdezelowane baraki, klatki i kojce poszły w zapomnienie. Teraz zwierzęta mają tu bardziej komfortowe warunki. Trafiają tu psy z Sosnowca, Będzina i Czeladzi. To jedyny taki azyl w Zagłębiu.

Właśnie oddano do użytku nowoczesną szczeniakarnię i kociarnię (luty 2019). Koszt inwestycji to prawie 1,3 mln zł. W sumie w ostatnich czterech latach na modernizację schroniska miasto przeznaczyło ok. 3,5 mln zł.

- W naszym schronisku przebywa obecnie 120 psów i 40 kotów - mówi Marcin Jakubczak, kierownik Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Sosnowcu. - Dzięki inwestycjom, które tutaj zaszły, zwierzęta mają do dyspozycji nowe, ogrzewane kojce, powstały woliery, mamy wybiegi dla psów - wylicza.

Schronisko w Sosnowcu także dla Będzina i Czeladzi

Do prowadzonego przez Miejski Zakład Usług Komunalnych schroniska trafiają głównie bezpańskie zwierzęta z Sosnowca. Schronisko ma też umowy z innymi miastami - Będzinem i Czeladzią.

- O ile w przypadku zwierząt z Sosnowca przyjmujemy wszystkie zgłoszone zwierzęta, znajdujące się w trudnej sytuacji, to jeśli chodzi o Będzin i Czeladź, robimy to tylko po weryfikacji zgłoszenia przez tamtejszą straż miejską. Mamy też do dyspozycji nowy nabytek - samochód do transportu zwierząt, którym nasi pracownicy jeżdżą po zwierzęta - dodaje Jakubczak.

Ford transit courier to samochód posiadający dwa miejsca dla ludzi i dwa boksy, przystosowane do przewożenia zwierząt.

Ekologiczne ogrzewanie schroniska w Sosnowcu

Schronisko ma też nowe ogrzewanie. Zamiast pieców węglowych, w ciepło zasila je ekologiczny kocioł gazowy.

- Gdy siedem, osiem lat temu, gdy byłem wiceprezydentem i pierwszy raz zobaczyłem to miejsce, przeżyłem traumę. Tym bardziej jestem dziś dumny z tego, że Sosnowiec może się poszczycić takim nowoczesnym i przyjaznym dla zwierząt miejscem. To teraz duma miasta - podkreśla Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca. - Gazowe ogrzewanie to nasz wkład w ochronę środowiska. Podwyższamy nie tylko standard pobytu zwierząt w tym miejscu, ale także standard życia mieszkańców tej dzielnicy, bo schronisko nie będzie już zanieczyszczało środowiska starym węglowym piecem, który je ogrzewał - dodaje.

Schronisko współpracuje z wolontariuszami

Rocznie do sosnowieckiego azylu trafia około 800-900 psów i 500-600 kotów.

- Wiele z nich znajduje swój dom. Od około czterech lat zauważamy, wzrost liczby adopcji psów ze schroniska. Mieszkańcy coraz chętniej adoptują zwierzęta - mówi Andżela Kosiba, wiceprezes Stowarzyszenia Nadzieja na Dom, które współpracuje ze schroniskiem.

Stowarzyszenie aktywnie uczestniczy w działalności tego miejsca, prowadzi gabinet weterynaryjny.

- Nasi wolontariusze wyprowadzają psy na spacery. W weekendy, praktycznie każdy pies idzie na spacer, właśnie dzięki nim - dodaje.

To jeszcze nie koniec inwestycji w schronisku. Właśnie montowane są tam kolejne nowe kojce dla psów. Wyremontowano także stare garaże, które stały w tym miejscu. Teraz znajdują się w nich pokoje dla szczeniaków i kotów przeznaczonych do adopcji. Placówka ma też bardzo nowoczesne urządzenie firmy Karcher do dezynfekcji pomieszczeń po zwierzętach.

- To praktycznie jedyne urządzenie, które może w stu procentach zdezynfekować pomieszczenia na przykład po chorych zwierzętach - mówi Andżela Kosiba. Jest warte około 25 tysięcy złotych i także niedawno trafiło do schroniska.

Cztery wybiegi dla psów

Przed trzema laty schronisko otrzymało do miasta 3 tysiące metrów kwadratowych lasku.

- Teren zagospodarowaliśmy na wybiegi dla psów. Wolontariusze sami karczowali teren . Teraz mamy cztery wybiegi z budami, gdzie codziennie mogą przebywać zwierzęta. To też spore udogodnienie dla pracowników, którzy na przykład mogą tam umieścić psy, podczas czyszczenia kojców - mówi Marcin Jakubczak.

W schronisku jest zatrudnionych 15 osób.

Jak adoptować zwierzę ze schroniska?

By adoptować psa lub kota z sosnowieckiego schroniska wystarczy przyjść tu i rozejrzeć się. Pracownicy i wolontariusze polecają jednak wcześniej zapoznanie się ze zwierzakami do adopcji na stronie internetowej schroniska. Dopiero wtedy warto przyjść na miejsce i obejrzeć zwierzęta na żywo. Adoptując psa lub kota trzeba uiścić opłatę w wysokości 50 złotych.

Schronisko mieści się w Sosnowcu, w dzielnicy Milowice, przy ulicy Baczyńskiego 2B (dawniej 11A). Kontakt:
Telefon: 32 293 75 56 (w godz. 8.00 - 14.00).

AD

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.