Schronisko, które pomaga znaleźć dom [ZDJĘCIA]

Czytaj dalej
Fot. Schronisko dla Zwierząt w Zawierciu
Paulina Musialska

Schronisko, które pomaga znaleźć dom [ZDJĘCIA]

Paulina Musialska

Schronisko dla Zwierząt w Zawierciu to jedno z najsprawniej działających schronisk w naszym województwie. Do tej pory znalazło nowe domy dla ponad tysiąca zwierząt.

Schronisko dla Zwierząt w Zawierciu powstało w styczniu 2015 roku z inicjatywy prywatnego inwestora. Już na pierwszy rzut oka widać, że różni się od wielu innych schronisk w naszym kraju. Gdy wchodzimy na jego teren nie uderza w nas żaden nieprzyjemny widok lub zapach. Jest skromnie, ale schludnie. Słychać jedynie głośne ujadanie psów, które w ten sposób próbują zwrócić sobą naszą uwagę. Obecnie w schronisku znajduje się około 80 zwierząt. Większość z nich bardzo szybko znajdzie nowy dom.

- W samym 2016 roku znaleźliśmy domy dla 704 zwierząt. Obecnie w schronisku znajduje się około 70 psów i 12 kotów. Niestety, wśród nich są również takie, które są z nami od początku istnienia schroniska. Mamy nadzieję, że wkrótce uda się pomóc również im - mówi Rafał Żmuda, właściciel schroniska.

Od początku istnienia nowe domy znaleziono już dla ponad tysiąca zwierząt. Duża w tym zasługa bardzo dobrze działającego fanpage'a schroniska. Pracownicy doskonale wiedzą jak dużą siłę mają obecnie social media. Fanpage ma ponad 16 tysięcy polubień. Codziennie pojawiają się na nim zdjęcia psów, które ciągle czekają na dom. Każdy z postów udostępniany jest przez innych użytkowników, dzięki czemu zwierze potrafi zainteresować osoby z innych województw.

- Mojego psa wzięłam ze schroniska prawie dwa lata temu. Nie byłam do tego przekonana, ale namówili mnie pozostali domownicy. Pojechaliśmy go zobaczyć... i nie wyobrażałam sobie go zostawić w schronisku na kolejne dni. Gdyby warunki pozwalały mi na zabranie jeszcze kolejnych psów, nie wahałabym się ani przez moment. Pies ze schroniska to najbardziej wdzięczne zwierzę na świecie - mówi Anna Gral z Zawiercia.

Schronisko jest ciągle wspierane przez różnego rodzaju firmy. Przez całą zimę Aluron Virtu Warta Zawiercie oraz Centrum Kształcenia Torus organizowali przed meczami domowymi zbiórkę karmy, witamin oraz zabawek dla zwierząt. Ponadto, wielu mieszkańców chętnie wspiera placówkę i przekazuje jej swój 1 procent podatku. Pomagają również wolontariusze. W każdą niedzielę schronisko tętni życiem. Wszystko dzięki młodym osobom, które zabierają psy na spacer.

Paulina Musialska

Jestem dziennikarzem odpowiedzialnym przede wszystkim za Zawiercie i powiat zawierciański. Pisanie łączę z pracą fotoreportera. Zajmuję się głównie sprawami ważnymi dla społeczności lokalnej.

Jedną z moich wielkich pasji jest sport. Głównie siatkówka, piłka ręczna i skoki narciarskie. Moją pasją jest także turystyka na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Lubię zarażać innych moją miłością do tego terenu i pokazywać im najciekawsze jego zakątki.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.