Andrzej Drobik

Ścieżki widokowe nad koronami drzew. W Ustroniu mają taki pomysł

Spacer koronami drzew - taką atrakcję dla turystów chce przygotować kolej linowa Czantoria Spacer koronami drzew - taką atrakcję dla turystów chce przygotować kolej linowa Czantoria
Andrzej Drobik

Ścieżki widokowe nad koronami drzew i wieża widokowa mają powstać na Czantorii w Ustroniu. To inwestycja, która ma odmienić Czantorię i sprawić, że góra znów stanie się jedną z głównych atrakcji Beskidów.

W Ustroniu szykuje się jedna z największych inwestycji turystycznych od lat – Kolej Linowa Czantoria, spółka należąca do miasta, przygotowała projekt, który zakłada budowę tzw. ścieżki w koronach drzew.

– Celem przedsięwzięcia jest udostępnienie dla zwiedzających spacerowej trasy edukacyjnej zainstalowanej na podporach w wierzchołkach drzew wraz z wieżą widokową, windą dla osób niepełnosprawnych oraz małą infrastrukturą edukacyjną i rekreacyjną – informują przedstawiciele Kolei Linowej Czantoria w Ustroniu.

Na tej popularnej wśród turystów górze, oprócz ścieżki edukacyjnej na wysokości koron drzew, mają powstać m.in. plenerowa mała siłownia, wiata grillowa oraz obiekt edukacyjno-restauracyjny. Ale to właśnie ścieżka i wieża widokowa ma stać się główną atrakcją tego miejsca.

W ustrońskim magistracie odbyło się spotkanie dotyczące planowanej inwestycji. Plan rozwoju ścieżki w koronach drzew przedstawił Wojciech Stasica, prezes zarządu firmy Techmaster Żywca, która zajęła się przygotowaniem wstępnego projektu i analizą rynku na jego potrzeby.

– Proces inwestycyjny może trwać do pięciu lat. Pierwsze dwa lata to wszystkie uzgodnienia i stworzenie projektów, trzy lata przewidzieliśmy na budowę ścieżki, choć może uda się ją wybudować w 24 miesiące – mówił Stasica.

Inwestycja umożliwi zwiedzanie i podziwianie krajobrazu z kładki zainstalowanej na stalowych słupach. Trasa ma przebiegać na różnych wysokościach, od 9 do 20 metrów nad poziomem gruntu. Wieża ma z kolei liczyć do 40 metrów.

– Z wieży widokowej i trasy spacerowej w wierzchołkach drzew będzie rozciągał się widok na okoliczne wzgórza beskidzkie oraz na cały Ustroń. Dodatkowo cała trasa zostanie wyposażona w elementy edukacyjno-przyrodnicze, tematycznie powiązane z miejscem lokalizacji trasy spacerowej – tłumaczą projektanci tej nowej atrakcji turystycznej. Co ciekawe, w ramach inwestycji zostanie stworzona także tzw. Grota Śpiących Rycerzy, nawiązująca do miejscowej legendy.

– Śpiący rycerze piastować będą opiekę nad miejscem schronienia i spędzania pory zimowej dla nietoperzy – mówią projektanci.
Jak tłumaczą, w ramach projektu stare zabudowania na Czantorii, od lat nieużywane, zostaną zmienione w grotę, w której zimować będą mogły nietoperze. To tylko część założeń ścieżki edukacji przyrodniczej, która będzie udostępniana m.in. dla szkół.

Nowa infrastruktura dostępna ma być także dla osób niepełnosprawnych – będzie przeszklona winda i wszystkie niezbędne podjazdy. Na razie nie wiadomo ile inwestycja miałaby kosztować, choć mówi się nawet o 20 milionach złotych. Tym bardziej, że sama budowa będzie bardzo trudnym technologicznie procesem.ą

Andrzej Drobik

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.