ŚDM 2016. Od jutra czekają nas kolejne ograniczenia w ruchu

Czytaj dalej
Paulina Szymczewska

ŚDM 2016. Od jutra czekają nas kolejne ograniczenia w ruchu

Paulina Szymczewska

Transport. Od piątku w Krakowie będzie obowiązywać III strefa ograniczonego ruchu, obejmująca m.in. Nową Hutę i Podgórze. Osoby spoza Krakowa autem do naszego miasta już nie wjadą.

Przypomnijmy, na czas Światowych Dni Młodzieży w Krakowie zostały wprowadzone obszary zamknięte (Błonia i Łagiewniki) oraz strefy ograniczonego ruchu. Dwie z nich obowiązują od wtorku: I obejmuje centrum - Stare Miasto, Kazimierz, część Podgórza i Zwierzyńca, a II - zachód Krakowa, m.in. Prądnik Biały, Bronowice, Dębniki.

Mieszkańcy strefy I mogą jeździć praktycznie po całym mieście, ale ci ze strefy II do pierwszej już nie wjadą. Policja na bieżąco kontroluje, jak wygląda ruch między strefami.

WIDEO: Pielgrzymi w Krakowie

- Mieszkańcy przygotowali się na ten czas - albo zrezygnowali z jazdy autem, albo wyjechali z Krakowa. Jest więc bardzo małe natężenie ruchu, dlatego nie ma problemów na granicach stref - informuje Anna Zbroja z małopolskiej policji. Dodaje, że owszem - czasem zdarzają się przypadki, że jakiś kierowca zbłądzi i nie wie, jak dojechać w dane miejsce. Wtedy policjanci mu pomagają.

Od jutra zacznie obowiązywać strefa III, obejmująca tereny na wschód od centrum, m.in. Nową Hutę i Podgórze. Dla mieszkańców tego rejonu niewiele się zmieni, bo - jak wcześniej nie mogli wjeżdżać do stref I i II - tak nadal nie będą mogli.

- We wprowadzeniu strefy III bardziej chodzi o to, by osoby spoza miasta nie wjeżdżały prywatnymi autami do Krakowa - tłumaczą urzędnicy z Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu. Zarówno oni, jak i policjanci zachęcają do korzystania z transportu publicznego. Przypominają też, że mieszkańcy wszystkich trzech stref powinni mieć stosowne identyfikatory, np. M - mieszkańca czy PR - dla osób dojeżdżających do pracy w strefach.

Jeśli natomiast chodzi o komunikację miejską, to wczoraj czasem zdarzały się kłopoty - ruch tramwajowy był zatrzymywany tam, gdzie pojawiały się duże grupy pielgrzymów. Tramwaje były kierowane na trasy objazdowe, podstawiano zastępcze autobusy. Zmieniona została również trasa linii S2 w kierunku Czerwonych Maków.

Podczas ŚDM nadal mogą występować utrudnienia w kursowaniu komunikacji miejskiej i niezgodności z rozkładem jazdy. Warto więc śledzić komunikaty na wyświetlaczach na przystankach.

Paulina Szymczewska

Swoje pierwsze kroki w dziennikarskim fachu stawiałam stawiałam w redakcji „Dziennika Polskiego” jako reporter Działu Miejskiego – był to 2002 rok. Później zaczęłam również pełnić obowiązki redaktora prowadzącego Kronikę Krakowską DP. Obecnie jestem dziennikarzem i redaktorem w Dziale Projektów Specjalnych.


Wśród kilku tysięcy artykułów, jakie napisałam przez ponad 20 lat swojej pracy jako dziennikarz, są teksty o bardzo różnej tematyce. Nie ma chyba takiej dziedziny, o której bym nigdy nie pisała. Najbliższa jest mi jednak tematyka związana z ekologią. Interesuje mnie głównie problematyka dotycząca zanieczyszczenia powietrza i sposobów poprawy jego jakości, a także gospodarka odpadami, segregacja śmieci, recykling itp.


Nowe zasady programu „Czyste Powietrze”. Jeszcze łatwiej sięgnąć po dotacje


Ekologiczne wyzwania, przed jakimi stoi Kraków


Oto małopolscy liderzy w wymianie kopciuchów


Samorządowcy dostali narzędzie, dzięki któremu mogą lepiej edukować mieszkańców o zmianach klimatu


Zmiany klimatu to nasze dzieło. Najwyższy czas na zmianę nawyków


Naukowcy znaleźli zieloną metodę na brudną wodę z myjni samochodowych


Najnowsze podsumowanie programu Czyste Powietrze


Znów można składać wnioski z programu Stop Smog


 


W swojej dziennikarskiej i redaktorskiej pracy zajmuję się również tematyką związaną z edukacją – przede wszystkim szkolnictwem wyższym.


10 polskich uczelni w prestiżowym rankingu szanghajskim


Od października studenci mają wrócić na uczelnie, będzie też prowadzona nauka zdalnaale nadal


Trwa zimowa rekrutacja na studia. Sprawdź ofertę małopolskich uczelni


Coraz chętniej uczymy się języków azjatyckich

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.