ŚDM: dzieje się w Krakowie

Czytaj dalej
Fot. Michał Gąciarz
Paulina Szymczewska

ŚDM: dzieje się w Krakowie

Paulina Szymczewska

Dziś papież Franciszek złoży rano krótką wizytę w klasztorze Sióstr Prezentek, po czym poleci do Częstochowy, gdzie odbędzie się msza św. z okazji 1050. rocznicy chrztu Polski.

O godz. 17, już w Krakowie, prezydent miasta przekaże Ojcu Świętemu klucze do miasta. Następnie papież przejedzie tramwajem na Błonia. O godz. 17.30 odbędzie się ceremonia powitania, a wieczorem Franciszek pozdrowi wiernych z okna papieskiego kurii przy ul. Franciszkańskiej.

Natomiast jutro Ojciec Święty - po prywatnej mszy św. w kaplicy kurii (godz. 7) - złoży wizytę w KL Auschwitz-Birkenau (godz. 9.30). O 16.30 wróci do Krakowa i odwiedzi szpital dziecięcy w Prokocimiu. A o godz. 18 na Błoniach odbędzie się droga krzyżowa (po niej przewidziane jest przemówienie papieża). Wieczorem Franciszek znów pozdrowi wiernych z Okna Papieskiego.

WIDEO: Pielgrzymi w Krakowie

W ramach ŚDM można również uczestniczyć w licznych wydarzeniach towarzyszących: koncertach, wystawach, widowiskach itd. Oto wybrane propozycje.

28 lipca

Wystawa „Maria Mater Misericordiae” w Gmachu Głównym Muzeum Narodowego (al. 3 Maja 1). Można oglądać ponad 90 arcydzieł związanych z Maryją jako strażniczką Bożego Miłosierdzia.

Festiwal Halleluya wspólnoty Shalom z Brazylii; od godz. 20, plac Szczepański.

Koncert „Młodzi są moją nadzieją - Jan Paweł II o nas i o sobie samym”; godz. 20.30, kościół Arka Pana, ul. Obrońców Krzyża 10.

Koncert ewangelizacyjny Wspólnoty Silo (po francusku); godz. 20.30, parafia pw. św. Brata Alberta, os. Dywizjonu 303 nr 63.

Festiwal Młodych: koncert wokalistki Judy Bailey, która występowała podczas ŚDM w Sydney; godz. 21.30, Rynek Podgórski.

28 lipca

Pokaz specjalny „Papieski splendor” w ośrodku Europeum (pl. Sikorskiego 6). Jego główną atrakcją jest brązowy medalion Giovanniego Lorenza Berniniego.

Występ Paddy’ego Kelly’ego, zespołu Les Prêtres i chóru Saint Rafqa Choir; godz. 15, Błonia krakowskie (wydarzenie to poprzedza nabożeństwo drogi krzyżowej).

„Strefa Chwały Polska 1050” - koncert nawiązujący do rocznicy chrztu Polski. To spotkanie osób, które kierują się w życiu chrześcijańskimi wartościami; godz. 19, Błonia (zaraz po drodze krzyżowej z papieżem Franciszkiem).

Oratorium „Z powodu mojego imienia” P. Rubika i Z. Książka. Jego tematem jest śmierć męczeńska za wiarę; godz. 20, Rynek Gł.

Koncert „Młodzi są moją nadzieją - Jan Paweł II o nas i o sobie samym”; godz. 20.30, kościół Arka Pana, ul. Obrońców Krzyża 10.

Paulina Szymczewska

Swoje pierwsze kroki w dziennikarskim fachu stawiałam stawiałam w redakcji „Dziennika Polskiego” jako reporter Działu Miejskiego – był to 2002 rok. Później zaczęłam również pełnić obowiązki redaktora prowadzącego Kronikę Krakowską DP. Obecnie jestem dziennikarzem i redaktorem w Dziale Projektów Specjalnych.


Wśród kilku tysięcy artykułów, jakie napisałam przez ponad 20 lat swojej pracy jako dziennikarz, są teksty o bardzo różnej tematyce. Nie ma chyba takiej dziedziny, o której bym nigdy nie pisała. Najbliższa jest mi jednak tematyka związana z ekologią. Interesuje mnie głównie problematyka dotycząca zanieczyszczenia powietrza i sposobów poprawy jego jakości, a także gospodarka odpadami, segregacja śmieci, recykling itp.


Nowe zasady programu „Czyste Powietrze”. Jeszcze łatwiej sięgnąć po dotacje


Ekologiczne wyzwania, przed jakimi stoi Kraków


Oto małopolscy liderzy w wymianie kopciuchów


Samorządowcy dostali narzędzie, dzięki któremu mogą lepiej edukować mieszkańców o zmianach klimatu


Zmiany klimatu to nasze dzieło. Najwyższy czas na zmianę nawyków


Naukowcy znaleźli zieloną metodę na brudną wodę z myjni samochodowych


Najnowsze podsumowanie programu Czyste Powietrze


Znów można składać wnioski z programu Stop Smog


 


W swojej dziennikarskiej i redaktorskiej pracy zajmuję się również tematyką związaną z edukacją – przede wszystkim szkolnictwem wyższym.


10 polskich uczelni w prestiżowym rankingu szanghajskim


Od października studenci mają wrócić na uczelnie, będzie też prowadzona nauka zdalnaale nadal


Trwa zimowa rekrutacja na studia. Sprawdź ofertę małopolskich uczelni


Coraz chętniej uczymy się języków azjatyckich

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.