Sędzia TK: Cała ustawa grudniowa jest niezgodna z konstytucją

Czytaj dalej
Fot. Grzegorz Jakubowski
Leszek Rudziński

Sędzia TK: Cała ustawa grudniowa jest niezgodna z konstytucją

Leszek Rudziński

Sędzia Trybunału Konstytucyjnego Stanisław Biernat oznajmił w czwartek, że orzeczenia TK są „obowiązujące i zgodne z prawem”.

Sędzia Trybunału Konstytucyjnego Stanisław Biernat poinformował, że TK orzekł w wyroku z 9 marca 2016 r., że cała ustawa grudniowa jest niezgodna z konstytucją. – Oznacza to, że zasadą jest orzekanie przez trybunał na podstawie obecnie obowiązującego stanu prawnego, ale opartego na ustawie o Trybunale Konstytucyjnym sprzed noweli grudniowej –_mówił sędzia Biernat na konferencji prasowej.

Sędzia TK stwierdził, że „orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego są obowiązujące i zgodne z prawem”. Zaapelował także o publikację wyroku TK. Dodał, że konstytucja zobowiązuje organy państwa do „wykonania tego ruchu”. Skomentował również list prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobry, wysłany do prezesa Trybunału Konstytucyjnego Andrzeja Rzeplińskiego, który według prezesa TK miał być „instrukcją obsługi spraw przez Trybunał Konstytucyjny”.


Nie mogę wypowiedzieć się w imieniu wszystkich sędziów, ale wystarczy to pismo przeczytać

Zbigniew Ziobro napisał w nim m.in., że „próby działania Trybunału Konstytucyjnego poza konstytucyjnym i ustawowym reżimem nie zyskają legitymizacji w postaci uczestnictwa w nich prokuratora generalnego. Mogą jedynie stać się przedmiotem podjętej przez niego kontroli przestrzegania prawa”. – Czy odbieramy to jako zastraszanie? Nie mogę wypowiedzieć się w imieniu wszystkich sędziów, ale wystarczy to pismo przeczytać – mówił sędzia TK.

9 marca br. TK stwierdził, że nowelizacja autorstwa PiS narusza cztery zasady konstytucji. Zakwestionował m.in. określenie przez nowelę z grudnia pełnego składu jako co najmniej 13 sędziów, nakaz rozpatrywania wniosków przez TK według kolejności wpływu, możliwość wygaszania mandatu sędziego TK przez Sejm oraz brak w noweli vacatio legis, wydłużenie terminów rozpatrywania spraw przez TK i wymóg większości dwóch trzecich głosów dla jego orzeczeń.
Rząd odmówił publikacji orzeczenia TK, argumentując, że nie był to wyrok.

Leszek Rudziński

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.