Sędziowie krytykują rząd i żądają większej niezależności [zdjęcia, wideo]

Czytaj dalej
Fot. Michał Dyjuk
Leszek Rudziński

Sędziowie krytykują rząd i żądają większej niezależności [zdjęcia, wideo]

Leszek Rudziński

Sędziowie na sobotnim kongresie przyjęli trzy uchwały. Dwie z nich dotyczą poszanowania wyroków TK i krytyki rządu w sprawie ich publikacji.

Do Pałacu Kultury i Nauki przybyły tysiące sędziów, a także prezes Trybunału Konstytucyjnego Andrzej Rzepliński, którego tłum przywitał na stojąco.


Wideo: "Nie jesteśmy politykami. Sędziowie nie są mafią, nie są grupą kolesiów". Mocne słowa na nadzwyczajnym Kongresie Sędziów Polskich

źródło: TVN24/x-news

Na Kongresie Sędziów Polskich nie pojawili się natomiast prezydent Andrzej Duda, premier Beata Szydło, minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro i marszałkowie Sejmu i Senatu. Wszyscy otrzymali zaproszenia.

Zjawili się za to lider .Nowoczesnej Ryszard Petru, rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar i niektórzy politycy PO.

Podczas Kongresu Sędziów przyjęto trzy uchwały. Nie zabrakło też cierpkich słów skierowanych w stronę ekipy rządzącej.

W pierwszym z dokumentów wyrażono sprzeciw wobec odmowy powołania przez prezydenta 10 kandydatów wskazanych przez Krajową Radę Sądownictwa do pełnienia urzędu sędziego. Jednocześnie uchwała stwierdza, że rządowe „ustawy naprawcze” prowadzą do „drastycznego osłabienia autorytetu sędziów”, którego nie było w dotychczasowej historii wolnej Polski.


Wideo: Zakończył się Kongres Sędziów Polski. Przyjęto trzy uchwały

źródło: TVN24/x-news

Profesor Adam Strzembosz, były prezes Sądu Najwyższego, obecną sytuację porównał do tej, która panowała pod koniec lat 80.

- Wszyscy godziliśmy się, że wymiar sprawiedliwości musi być absolutnie niezależny od władzy ustawodawczej i wykonawczej - powiedział.

W drugiej uchwale sędziowie domagają się, aby to prezes SN sprawował nadzór administracyjny nad sądami powszechnymi i wojskowym. Obecnie funkcję tę pełni minister sprawiedliwości. Chcą ponadto m.in. powołania ogólnopolskiego organu samorządu sędziowskiego, uprawnionego do wypowiadania się w imieniu ich środowiska, wyłączenia możliwości delegowania sędziów do pracy w Minis terstwie Sprawiedliwości, ograniczenia czynnika politycznego przy powoływaniu sędziów czy tworzenia i znoszenia sądów tylko w drodze ustawy.

Ostatnia z przyjętych uchwał dotyczy solidarności z tureckimi sędziami, którzy ulegli represjom po stłumieniu puczu przez prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdogana.

Autor: Leszek Rudziński

Leszek Rudziński

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.