Sejm: Nowa Karta Polaka umożliwi powrót nawet 100 tys. Polaków

Czytaj dalej
Fot. Radosław Kończyński
Tomasz Plaskota

Sejm: Nowa Karta Polaka umożliwi powrót nawet 100 tys. Polaków

Tomasz Plaskota

Nowelizacja ustawy o Karcie Polaka, która miała pierwsze czytanie w Sejmie w czwartek, ułatwi przyjazd do kraju rodakom ze Wschodu.

Dzięki nowym przepisom w ciągu najbliższych siedmiu, ośmiu lat do Polski może przyjechać nawet 100 tys. Polaków z Kresów Wschodnich. – Te szacunki opieram na podstawie ilości wniosków wysłanych do MSW przez osoby polskiego pochodzenia, które chcą osiedlić się w kraju – powiedział Agencji Informacyjnej Polska Press Michał Dworczyk (PiS), szef Komisji Łączności z Polakami za Granicą.

Nowelizacja wprowadzi konkretne narzędzia, które pomogą Polakom pragnącym osiedlić się w Polsce.

Ci, którzy osiedlą się w kraju przodków, nie zostaną pozostawieni bez wsparcia, otrzymają bezpłatne kursy językowe i kulturowe. Najważniejsze są trzy aspekty nowelizacji.

– Nowelizacja wprowadza uprawnienia dla osób, które zdecydują się na przyjazd do Polski. Zapewnia im możliwość łatwego uzyskania obywatelstwa oraz wsparcia w pierwszym roku pobytu. Otrzymają środki finansowe na kursy językowe, wynajęcie mieszkania, przekwalifikowanie zawodowe. Pieniądze będą pochodzić ze specjalnie stworzonej rezerwy celowej w bud¬żecie państwa – podkreśla Dworczyk.

Karta Polaka nie zobowiązuje posiadacza do wyjazdu z miejsca zamieszkania

Dokument został przygotowany z myślą o tych, którzy chcą mieć formalne potwierdzenie przynależności do narodu polskiego oraz po to, aby ułatwić im kontakty z Polską.

Zmiany w ustawie wymusiła ewakuacja Polaków z zagrożonych wojną okolic Mariupola i Donbasu.
Radosław Kończyński Zmiany w ustawie wymusiła ewakuacja Polaków z zagrożonych wojną okolic Mariupola i Donbasu.

Osoby, które będą chciały zostać w swoich małych ojczyznach, na terenach, gdzie mieszkają od pokoleń, dzięki karcie będą miały łatwiejszy kontakt z Polską. Szybciej otrzymają wizę, uzyskają zniżki w komunikacji kolejowej czy możliwość bezpłatnych wejść do muzeów.

Karta Polaka obowiązuje od 2008 r. Otrzymało ją 140 tys. osób, głównie z Ukrainy i Białorusi. Dokument jest wydawany osobom, które deklarują przynależność do narodu polskiego i wykażą go na zasadach określonych w ustawie.

Tomasz Plaskota

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.