Sejmowe komisje będą debatować nad pomysłem podziału toruńskiego uniwersytetu

Czytaj dalej
Fot. Jacek Smarz
Marek Nienartowicz

Sejmowe komisje będą debatować nad pomysłem podziału toruńskiego uniwersytetu

Marek Nienartowicz

Sejm ponownie zajął się pomysłem utworzenia uniwersytetu medycznego w Bydgoszczy poprzez rozbicie Iniwersytetu Mikołaja Kopernika, chociaż rząd nie szczędzi krytyki tej koncepcji.

Obywatelski projekt ustawy o utworzeniu uniwersytetu medycznego w Bydgoszczy przewiduje jego powstanie na bazie oderwanego od UMK Collegium Medicum. Autorzy bydgoskiego projektu nie wyjaśniają, na jakiej podstawie prawnej miałoby się odbyć takie zawłaszczenie.

Podczas ubiegłotygodniowego pierwszego czytania projekt prezentował jego inicjator, były bydgoski poseł Zbigniew Pawłowicz. Wskazywał m.in., że ranga uniwersytetu medycznego jest bardzo ważna dla mieszkańców Bydgoszczy.

Chociaż poważnych merytorycznych argumentów zabrakło, to projekt trafi pod obrady sejmowych komisji: Komisji Zdrowia oraz Komisja Edukacji, Nauki i Młodzieży. Opowiedzieli się za tym przedstawiciele czterech klubów poselskich: Prawa i Sprawiedliwości, Koalicji Obywatelskiej, Lewicy oraz Koalicji Polskiej PSL - Kukiz’15. Dodajmy, że w imieniu Lewicy występował Jan Szopiński, a Koalicji Polskiej PSL-Kukiz’15 - Dariusz Kurzawa. Obaj są posłami z okręgu bydgoskiego. Pierwszy z nich to były wiceprezydent Bydgoszczy.

Tylko przedstawiciel koła Konfederacja zapowiedział brak poparcia dla projektu.

- Tu się waży kwestia ustrojowa. Czy Rzeczpospolita ma interweniować na rynku usług zdrowotnych? Państwo gdy interweniuje, to monopolizuje i wycina konkurencję. A ja mam wieści z Bydgoszczy, że ta koncepcja nie jest jedyną. Inni mają taką, żeby zostawić UMK, co ma i budować nową uczelnię i konkurować - mówił z kolei w imieniu koła poselskiego Konfederacja Grzegorz Braun. Zaproponował, by chcący uniwersytetu medycznego mieszkańcy Bydgoszczy zrzucili się „po stówce” i w ten sposób zapewnili jego finansowe podstawy nowej uczelni.

Poseł Iwona Michałek i prorektor prof. Jacek Kubica, pracownik Collegium Medicum UMK, konsekwentnie bronią integralności UMK
Jacek Smarz Poseł Iwona Michałek i prorektor prof. Jacek Kubica, pracownik Collegium Medicum UMK, konsekwentnie bronią integralności UMK

Zły projekt

Na razie nie wiadomo, kiedy wspomniane komisje bydgoskim projektem się zajmą. Na ich forum oczywiście popierać go będą, tak jak w czasie ubiegłotygodniowego pierwszego czytania, posłowie z Bydgoszczy.

Pozostało jeszcze 53% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Marek Nienartowicz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.