Selfie z Franciszkiem lepsze od lekcji religii

Czytaj dalej
Fot. Andrzej Banaś
Kacper Andruszczak

Selfie z Franciszkiem lepsze od lekcji religii

Kacper Andruszczak

W I LO przy ul. Puszkina w Gorzowie aż 76 proc. uczniów będzie uczęszczało na religię. Jednak co roku widać, że im uczniowie starsi, tym częściej rezygnują z katechezy.

Młodzi ludzie z całego województwa specjalnym pociągiem z Zielonej Góry jechali do Krakowa na spotkanie z papieżem Franciszkiem. Na Światowych Dniach Młodzieży miało być około 1 tys. osób z naszej diecezji. Dużo czy mało?

Z badań ks. prof. Krzysztofa Pawlina wynika, że trzy czwarte uczniów szkół średnich określa się jako osoby wierzące.
Jest też inny trend - wielu młodych rezygnuje z regularnych mszy po sakramencie bierzmowania, bo wielu zniechęca się np. nużącymi przygotowaniami.

W jednej z gorzowskich parafii jeszcze trzy lata temu młodzież musiała chodzić na spotkania przygotowujące do bierzmowania do domów tzw. animatorów. Dziś już tego nie ma, młodzi uznali, że to „niekomfortowe”.

W I LO przy ul. Puszkina w Gorzowie aż 76 proc. uczniów będzie uczęszczało na religię. Jednak co roku widać, że im uczniowie starsi, tym częściej rezygnują z katechezy. W klasach drugich to już 72 proc., a w klasach maturalnych - raptem 57 proc. Magdalena ze Starego Polichna, która chodziła do jednego z gorzowskich liceum, zaznacza, że obecność na religii zależy od tego, jak są prowadzone zajęcia: - Ja czasami miałam wrażenie, że nie wiele się z nich wynosi…

Gorzowianka Maria Sokołowska (to ta, która pytała premiera Donalda Tuska, dlaczego jest zdrajcą Polski) pytana o sens religii w szkole, oburza się. - W państwie o kulturze, tradycji, korzeniach chrześcijańskich tego typu pytanie nie powinno padać publicznie! - odpisuje na naszego maila. Sokołowska uważa też, że zorganizowanie Światowych Dni Młodzieży w Krakowie ma duże znaczenie. - Każdy, kto próbuje zanegować słuszność organizacji ŚDM w Polsce naraża się na śmieszność albo praktykuje tak zwaną dziecinadę w podejściu do spraw społecznych czy narodowych - twierdzi absolwentka II LO przy ul. Przemysłowej w Gorzowie.
356 tys. wystarczy

Marta działająca przy parafii: - Mamy okazję, aby pokazać, że wiara nadal żyje. 356 tys. pielgrzymów oficjalnie zarejestrowało się na ŚDM w Krakowie. Dla porównania, 18 lat temu na ŚDM w Paryżu, w eucharystii prowadzonej przez Jana Pawła II, uczestniczyło ponad 1 mln młodych. Jednak Marta uważa, że udział 365 tys. osób w krakowskich ŚDM to aż 365 tys. świadectw o tym wydarzeniu.

Autor: Kacper Andruszczak

Kacper Andruszczak

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.