Senator chce Grudziądz łączyć z Toruniem [opinia]

Czytaj dalej
Fot. Sławomir Kowalski
Łukasz [email protected]

Senator chce Grudziądz łączyć z Toruniem [opinia]

Łukasz [email protected]

Co łączy Włocławek, Toruń i Grudziądz? Autostrada. A co może jeszcze połączyć? Metropolia!

Przemysław Termiński, toruński senator Platformy Obywatelskiej, na kanwie sporu między Bydgoszczą a Toruniem o metropolię, rzucił pomysł utworzenia takiego związku miast między Włocławkiem, Toruniem i Grudziądzem.

„Już wkrótce zamierzam rozpocząć cykl konsultacji z władzami samorządowymi województwa, Torunia, Włocławka i Grudziądza dotyczących wybadania i oceny możliwości stworzenia związku metropolitalnego na bazie tych trzem miast” - napisał na Facebooku parlamentarzysta.

Senator przy okazji skrytykował władze Bydgoszczy, że odwróciły się plecami od grodu Kopernika i próbują utworzyć metropolię tylko z bliskimi sobie gminami. Dodatkowo zauważa, że doskonałą osią metropolii Włocławek-Toruń-Grudziądz byłaby istniejąca już autostrada.

Senator chce Grudziądz łączyć z Toruniem [opinia]
- Koncepcja takiej metropolii, to fajny pomysł. Bardzo interesująca propozycja. Ale obawiam się, że ze względów formalnych niemożliwa do zrealizowania - mówi prezydent Grudziądza.

Co o pomyśle senatora Termińskiego sądzi prezydent Grudziądz Robert Malinowski? - Koncepcja takiej metropolii, to fajny pomysł. Bardzo interesująca propozycja. Ale obawiam się, że ze względów formalnych niemożliwa do zrealizowania. Bo są przepisy, które regulują jakie miasta mogą się łączyć. Przede wszystkim nie mogą być zbytnio oddalone od siebie - mówi włodarz Grudziądza. - Ale gdyby się udało to obejść i stworzyć metropolię, mielibyśmy jeszcze jedną możliwość pozyskiwania środków unijnych. Nie znam szczegółów pomysłu pana senatora, ale chętnie się z nim spotkam, aby omówić sprawę.

Przy czym Robert Malinowski zauważa, że zgoda między Bydgoszczą a Toruniem i stworzenie metropolii z tych dwóch miast, byłoby korzystne również dla Grudziądza: - Jeśli główne miasta się dogadają i razem będą sięgać po środki unijne przewidziane dla metropolii, to nie będą wyciągać pieniędzy z puli do podziału między zwykłymi samorządami. - Wówczas i dla Grudziądza zostanie więcej środków unijnych.

Łukasz Ernestowicz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.