Senator Jadwiga Rotnicka: Lepiej, żeby wybory prezydenckie były wcześniej. Obywatele są zmęczeni ciągłą dyskusją o datach

Czytaj dalej
Fot. Łukasz Gdak
Łukasz Cieśla

Senator Jadwiga Rotnicka: Lepiej, żeby wybory prezydenckie były wcześniej. Obywatele są zmęczeni ciągłą dyskusją o datach

Łukasz Cieśla

Rozmowa z Jadwigą Rotnicka, poznańską senator Koalicji Obywatelskiej, o terminie wyborów prezydenckich. - Z mojego osobistego punktu widzenia lepiej, żeby wybory były wcześniej. Obywatele są na pewno zmęczeni tą ciągłą dyskusją o ich terminie. Gdyby to miało się ciągnąć jeszcze na przykład przez dwa miesiące, to byłaby tragedia - mówi senator Rotnicka.

Czy już wiadomo, kiedy odbędą się wybory prezydenckie?
Nadal tego nie wiemy, bo w Senacie trwają rozmowy o tej ustawie. Planujemy sfinalizować pracę nad tym projektem na najbliższym posiedzeniu, czyli w tym tygodniu.

- Byłoby dobrze, gdyby wybory odbyły się wcześniej, a nie po 6 sierpnia. Obywatele są już zmęczeni ciągłą dyskusją o datach wyborów - mówi senator Jadwiga
Karolina Misztal Początkowo wybory prezydenckie miały odbyć się 10 maja. Ale z powodu koronawirusa i licznych kontrowersji wobec sposobu ich przeprowadzenia, odbędą się najprawdopodobniej latem tego roku.

Wcześniej pani kolega partyjny z PO, marszałek Tomasz Grodzki, mówił, że prace w Senacie pójdą szybko. Potem jednak stwierdził, że mogą się wydłużyć, czyli wyborów 28 czerwca miałoby nie być. Skąd taka zmiana zdania?
Dyskusja się toczy i jest pogłębiona, ponieważ Lewica i PSL, współpracujące z nami w opozycji, wskazywały, że wybory powinny być później. Eksperci też mają w tym zakresie swoje do powiedzenia. W grę wchodzą więc dwa terminy: albo 28 czerwca, albo dopiero po 6 sierpnia. Powiem szczerze, nie wiem, jak to się skończy.

Więcej: PiS-owi zależy na szybszych wyborach, żeby zwiększyć szanse Andrzeja Dudy - uważa prof. Andrzej Stelmach, politolog z UAM

Platforma Obywatelska również kombinuje, żeby opóźnić wybory i zwiększyć szanse Rafała Trzaskowskiego, waszego kandydata „last minute”?
Wiem, że takie głosy się pojawiają, ale są nieuprawnione. PiS nam robi psikusa z takimi twierdzeniami. Ludzie są tak zmobilizowani, że są w stanie w krótkim czasie zebrać 100 tysięcy podpisów dla Rafała Trzaskowskiego. W miastach da się to zrobić.

Nie chodzi tylko o zebranie podpisów, ale o chęć wydłużenia kampanii. Rafał Trzaskowski został przecież zgłoszony w ostatniej chwili, zamiast wycofanej z kampanii Małgorzaty Kidawy-Błońskiej.
No tak, jeśli wybory odbędą się 28 czerwca, kampania będzie bardzo krótka. Jednak Rafał Trzaskowski w miastach jest znany. W sobotę w Poznaniu przedstawił swój program, który pójdzie w świat. Nasze struktury się zmobilizują. Co do daty wyborów – obywatele są na pewno zmęczeni tą ciągłą dyskusją o ich terminie. Gdyby to miało się ciągnąć jeszcze na przykład przez dwa miesiące, to byłaby tragedia.

Czytaj też Za brak wyborów 10 maja odpowiada opozycja - przekonuje poseł Szymon Szynkowski vel Sęk z PiS

Czyli pani wolałaby, aby wybory były wcześniej?
Z mojego osobistego punktu widzenia lepiej, żeby wybory były wcześniej. Jeżeli jednak poznamy inne opinie ekspertów i odbędzie się cała dyskusja na ten temat, mogę się podporządkować temu, aby były później. Jednak wolałabym, aby były we wcześniejszym terminie z uwagi na zmęczenie społeczne. Mam wrażenie, że wiele osób powoli już się nie orientuje w tych rozmaitych interpretacjach i ekspertyzach, kiedy miałyby się odbyć wybory. Ponadto PiS tyle razy łamało konstytucję i przepisy, że powoływanie się przez stronę rządzące na kwestie prawne do ludzi nie przemawia.

To kiedy zagłosujemy na prezydenta?
Nadal są dwa terminy w grze. Najpóźniej w przyszłą środę podejmiemy decyzje w Senacie po wysłuchaniu argumentów ekspertów. Ustawa zapewne wróci do Sejmu z poprawkami, a Sejm zapewne je odrzuci i poznamy datę głosowania.

---------------------------

Zainteresował Cię ten artykuł? Szukasz więcej tego typu treści? Chcesz przeczytać więcej artykułów z najnowszego wydania Głosu Wielkopolskiego Plus?

Wejdź na: Najnowsze materiały w serwisie Głos Wielkopolski Plus

Znajdziesz w nim artykuły z Poznania i Wielkopolski, a także Polski i świata oraz teksty magazynowe.

Przeczytasz również wywiady z ludźmi polityki, kultury i sportu, felietony oraz reportaże.

Pozostało jeszcze 0% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Łukasz Cieśla

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.