Senior powinien mieć swoją kartę i kopertę

Czytaj dalej
Aleksandra Gajewska - Ruc

Senior powinien mieć swoją kartę i kopertę

Aleksandra Gajewska - Ruc

Karta seniora w portfelu każdej starszej osoby i koperta życia w każdej lodówce. Takie pomysły ma miejska rada seniorów.

Seniorzy to liczna grupa mieszkańców gminy. O jej interesy ma dbać właśnie powołana rada, która ma na koncie już dwie sesje. Nad czym radziła?

Po pierwsze: karta seniora. - Chcemy, żeby znalazła się w portfelach starszych osób. Dzięki niej będą one mogły liczyć na zniżki u miejscowych przedsiębiorców, na obniżone koszty usług. Mamy nadzieję, że uda się zrealizować ten plan w porozumieniu z przedsiębiorcami już w najbliższym czasie - mówi Włodzimierz Szopinski, wiceprzewodniczący miejskiej rady seniorów.

Druga sprawa to koperta życia

To ogólnopolska akcja skierowana do osób starszych, przewlekle chorych i samotnych. W specjalnej kopercie chowa się kartę, w której wypisane są najważniejsze informacje: dane pacjenta, historia jego choroby, spis przyjmowanych leków, ewentualne alergie oraz dane kontaktowe do najbliższych osób.

Pakiet z takimi wiadomościami przechowuje się w lodówce - chodzi o to, żeby ratownicy medyczni wiedzieli, gdzie szukać informacji o osobie, które będzie np. nieprzytomna.

Dodatkowym ułatwieniem ma być przyklejona na drzwiach wejściowych naklejka informująca, że w mieszkaniu jest koperta życia. - Niejednokrotnie zwykła mała koperta uratowała ludzkie życie. Dlatego chcemy ruszyć z programem w Skwierzynie. Koperty i naklejki będą bezpłatne, musimy tylko wiedzieć, ile osób będzie chciało je dostać. W porozumieniu z organizacjami senioralnymi zbieramy właśnie informacje dotyczące zapotrzebowania na koperty. Będziemy też czekać na sugestie mieszkańców na dyżurach - zapowiada wiceprzewodniczący Szopinski.

Pierwszy dyżur już w środę 6 kwietnia w urzędzie miejskim (pokój 25, od 14.30 do 16.00). - To słuszna idea. Koperta może pomóc wielu osobom, dlaczego z tego nie skorzystać -komentuje Józef Dołbień z Uniwersytetu Trzeciego Wieku. - Ważne informacje w jednym miejscu to duże ułatwienie - mówi Marta Pióro ze skwierzyńskiego szpitala.

Aleksandra Gajewska - Ruc

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.