Seniorze, na wiosnę zadbaj o zdrowie

Czytaj dalej
Materiał informacyjny

Seniorze, na wiosnę zadbaj o zdrowie

Materiał informacyjny

W dzisiejszym świecie, kiedy tempo życia staje się coraz szybsze, dbanie o zdrowie staje się szczególnie istotne. Dla osób w wieku 60 lat i więcej, zachowanie aktywnego stylu życia oraz regularne badania profilaktyczne stają się kluczowymi elementami dbania o dobre samopoczucie. Wraz z wiekiem, nasze ciało wymaga większej uwagi, dlatego warto skorzystać z programów profilaktycznych oferowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia, które mogą pomóc w utrzymaniu zdrowia i zapobieganiu wielu chorobom.

Seniorze, na wiosnę zadbaj o zdrowie

Po pierwsze: profilaktyka

Ze statystyk wynika, że ryzyko chorób, zwłaszcza cywilizacyjnych, takich jak choroby nowotworowe, nadciśnienie, cukrzyca czy miażdżyca, znacząco wzrasta u osób powyżej 40. roku życia. Mogą zaostrzać się również choroby przewlekłe, w tym układu krążenia, pokarmowego, odpornościowego, hormonalnego, moczowego oraz choroby skóry i tarczycy. Po pandemii koronawirusa więcej osób zmaga się także z chorobami układu oddechowego.

Profilaktyka 40 PLUS to program bezpłatnych badań profilaktycznych dla wszystkich Polaków i Polek powyżej 40. roku życia. Celem programu jest zwiększenie liczby osób wykonujących badania, wczesne wykrywanie chorób i zaburzeń oraz zapobieganie ich rozwojowi.

Skorzystanie z programu Profilaktyka 40 PLUS jest bardzo proste. Aby zapisać się do programu, na Internetowym Koncie Pacjenta (IKP) należy wypełnić prostą ankietę - podać informacje dotyczące swoich parametrów ciała, takich jak waga i wzrost, oraz odpowiedzieć na pytania. Dzięki temu możliwe będzie indywidualne dopasowanie pakietu badań profilaktycznych do potrzeb, płci oraz zidentyfikowanych czynników ryzyka.

Po wypełnieniu ankiety otrzymamy e-skierowanie, które umożliwi skorzystanie z badań w ramach programu. Każda osoba po 40. roku życia otrzymuje dostęp do bezpłatnego pakietu diagnostycznego obejmującego od 6 do 12 rodzajów badań. E-skierowania na badania nie trzeba drukować ani pobrać z Internetowego Konta Pacjenta.

Ostatni krok to zapisanie się na bezpłatne badania profilaktyczne w placówce realizującej program. W programie biorą udział przychodnie, szpitale i ośrodki zdrowia, które mają podpisaną umowę z NFZ. W województwie śląskim jest ich blisko 100, nie powinno być zatem problemu ze znalezieniem odpowiedniej placówki, w pobliżu miejsca zamieszkania. Wykaz placówek jest dostępny na stronie www.nfz-katowice.pl

Osoby, które nie korzystają z Internetu, mogą zapisać się na badania telefonicznie pod numerem +48 800 100 101 (w godzinach 8.00–18.00)

Badania profilaktyczne dostępne w ramach programu Profilaktyka 40 PLUS są podzielone na trzy pakiety: dla kobiet, dla mężczyzn oraz wspólny.

Zdrowe nawyki to podstawa

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, jak istotny wpływ na zdrowie ma odpowiednia dieta. Portal diety.nfz.gov.pl to doskonałe źródło informacji na temat zdrowego odżywiania dla seniorów. Można tam znaleźć praktyczne porady dotyczące komponowania zbilansowanych posiłków, przepisy na smaczne i zdrowe potrawy oraz informacje na temat wpływu diety na różne aspekty zdrowia.

Diety NFZ to bezpłatne rozwiązanie dla osób, które chcą prawidłowo się odżywiać, a także wspomóc leczenie lub profilaktykę określonych chorób. Wśród wielu możliwości doboru planu żywieniowego warto zwrócić uwagę na dietę DASH Senior – jadłospis został dostosowany pod kątem potrzeb osób po 65 roku życia. Został zbilansowany tak, by dostarczyć organizmowi niezbędnych składników odżywczych, a także wspierać sprawność fizyczną i umysłową.

Menu o wybranej kaloryczności dostępne są aż na 28 dni, z przepisami, zdjęciami posiłków i listą zakupów do pobrania. Aby uzyskać dostęp do jadłospisu, należy zarejestrować się przez podanie adresu e-mail i założenie konta w serwisie. Po zalogowaniu wystarczy wpisać kilka podstawowych informacji o sobie (płeć, wiek, masę ciała, wzrost, rodzaj wykonywanej na co dzień aktywności fizycznej). Na podstawie tych danych wyliczane są wskaźniki kluczowe w doborze właściwej diety.

Leczenie uzdrowiskowe – jak skorzystać?

Lecznictwo uzdrowiskowe to kontynuacja leczenia szpitalnego lub ambulatoryjnego, która ma pomóc pacjentowi odzyskać sprawność po chorobie lub wypadku. Wykorzystuje lecznicze właściwości naturalnych surowców leczniczych, a także klimatu oraz mikroklimatu. Leczeniu towarzyszą również zabiegi fizjoterapeutyczne.

Możesz skorzystać z leczenia uzdrowiskowego, jeśli otrzymasz skierowanie od lekarza ubezpieczenia zdrowotnego. Lekarz, który kwalifikuje cię do leczenia uzdrowiskowego lub na rehabilitację uzdrowiskową, bierze pod uwagę:
• twój stan zdrowia,
• możliwość leczenia uzdrowiskowego przy wykorzystaniu właściwości naturalnych surowców leczniczych,
• przebieg choroby, która jest wskazaniem do leczenia uzdrowiskowego lub rehabilitacji uzdrowiskowej, w ramach kierunków leczniczych uzdrowisk,
• efekty przebytego w przeszłości leczenia uzdrowiskowego lub rehabilitacji uzdrowiskowej (jeżeli korzystałeś z tej formy leczenia lub rehabilitacji),
• twoją zdolność do samoobsługi i samodzielnego poruszania się lub zdolność do samoobsługi i samodzielnego przemieszczania się na wózku inwalidzkim,
• brak przeciwskazań do leczenia uzdrowiskowego lub rehabilitacji uzdrowiskowej.

Do sanatorium z e-skierowaniem

Skierowanie na leczenie uzdrowiskowe lub rehabilitację uzdrowiskową jest wystawiane w formie elektronicznej. Informacje, na jakim etapie jest Twoje e-skierowanie, znajdziesz na Internetowym Koncie Pacjenta.

Kiedy lekarz wystawi Ci e-skierowanie do sanatorium, automatycznie zostanie ono przesłane do Twojego oddziału NFZ. Nie musisz pilnować terminów i przynosić papierowego wydruku skierowania do oddziału.

W oddziale NFZ e-skierowanie rozpatrzy lekarz – specjalista balneoklimatologii i medycyny fizykalnej lub rehabilitacji medycznej (specjalista od leczenia uzdrowiskowego). Jeśli je zatwierdzi, otrzymasz informację, jaki numer otrzymało Twoje skierowanie, jak zostało rozpatrzone i jaki jest przewidywany okres oczekiwania. Jeśli uzna, że e-skierowanie wymaga uzupełnienia, odeśle je do lekarza, który je wystawił, lub do Ciebie.

Czego może dotyczyć uzupełnienie? Chociaż szpitale, przychodnie i lekarze mają możliwość umieszczania w systemie Twoich wyników badań, wypisów ze szpitala i innych elektronicznych dokumentów medycznych, nie wszystkie to robią. Możesz więc otrzymać prośbę o dostarczenie informacji, o które prosi NFZ (np. o kopię karty leczenia szpitalnego).

Jeśli w sanatorium, które oferuje leczenie lub rehabilitację, jakich potrzebujesz, są wolne miejsca, NFZ potwierdzi e-skierowanie. Otrzymasz te informację nie później niż 14 dni przed datą rozpoczęcia leczenia.

Jeśli brakuje miejsc w odpowiednich zakładach lecznictwa uzdrowiskowego lub rehabilitacji uzdrowiskowej, otrzymasz informację o przybliżonym czasie oczekiwania. Na Internetowym Koncie Pacjenta znajdziesz zawsze informację, na jakim etapie procedowania jest Twoje e-skierowanie.

Materiał informacyjny

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.