Seniorze, sprawdź, jakie zniżki Ci przysługują. Tam kupisz taniej

Czytaj dalej
Szymon Kamczyk

Seniorze, sprawdź, jakie zniżki Ci przysługują. Tam kupisz taniej

Szymon Kamczyk

Karty seniora, tańsze bilety na autobus. Sprawdziliśmy zniżki i ulgi dla seniorów w naszym regionie.

W tym zestawieniu zaczniemy od komunikacji, bo dla osób starszych transport publiczny jest ważny. Śląscy seniorzy mogą zaplanować podróż nie tylko w swoim mieście, ale i dalej. Takie możliwości dają zniżki, które przygotowało PKP Intercity. Jednym z udogodnień jest „Bilet dla Seniora”, dający 30 proc. zniżki. - To stała oferta dla każdego, kto ukończył 60 lat. Zniżka 30 proc. obowiązuje na przejazdy w komunikacji krajowej pociągami PKP Intercity wszystkich kategorii w 1. i 2. klasie.

Oferta dostępna w naszej aplikacji mobilnej, na intercity.pl, w kasach, biletomatach i u konduktora (z wyjątkiem pociągów kategorii EIP). Aby potwierdzić uprawnienie do zniżki, wystarczy okazać konduktorowi dokument ze zdjęciem potwierdzający tożsamość i wiek, np. dowód osobisty - mówi Cezary Nowak, rzecznik PKP Intercity, gdzie seniorzy mogą również skorzystać z ulgi ustawowej. Uprawnia ona emerytów i rencistów w ciągu roku do dwóch przejazdów drugą klasą ze zniżką 37 proc. Prawo do zniżki przysługuje na podstawie odpowiedniego zaświadczenia (wydawanego m.in. przez terenowe jednostki Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów), które należy okazać wraz z dowodem osobistym lub innym dokumentem potwierdzającym tożsamość. Haczyk tkwi w tym, że przejazd tam i z powrotem liczony jest jako dwa.

Mieszkanie za czytanie

Ulgi przygotowały dla seniorów także Przewozy Regionalne, a skorzystać z nich mogą osoby, które ukończyły 60 lat. To tańsze bilety, które można kupić na podstawie dokumentu tożsamości ze zdjęciem. W naszych Kolejach Śląskich mamy również ofertę „Senior 65+”, która uprawnia do zakupu biletów ze zniżką 30 proc. Dotyczy to zarówno biletów jednorazowych, jak i miesięcznych. Ulgę można uzyskać na podstawie dowodu osobistego lub innego dokumentu ze zdjęciem.

Komunikacja miejska i pociągi

W autobusach KZK GOP bezpłatne przejazdy przysługują osobom, które ukończyły 70. rok życia (od dnia urodzin). W czasie korzystania z przejazdów należy przy sobie mieć dokument ze zdjęciem oraz datą urodzenia. W przypadku emerytów i rencistów upoważnionych do korzystania z ulgowych przejazdów nie jest wymagane posiadanie przy sobie odcinka z emerytury bądź renty tylko wtedy, gdy dysponują wprowadzoną w tym roku plastikową kartą ZUS. W przypadku, gdy pasażer ma jeszcze starą, książeczkową legitymację, winien okazać odcinek emerytury bądź renty. Niestety, w przypadku, gdy emeryt lub osoba uprawniona do bezpłatnego przejazdu chce zabrać ze sobą bagaż lub zwierzaka, musi zapłacić bilet zgodnie z cennikiem.

Podobne zniżki przysługują również pasażerom Międzygminnego Związku Komunikacyjnego w Jastrzębiu-Zdroju. - Do bezpłatnych przejazdów uprawnione są osoby, które ukończyły 70. tok życia, na podstawie e-karty seniora. Ulgowe ceny biletów przysługują natomiast pasażerom, którzy ukończyli 65 lat, na podstawie e-karty wydanej zgodnie z dowodem osobistym - informuje Rafał Jabłoński, rzecznik MZK Jastrzębie.

W przypadku autobusów spółek PKS sprawa zniżek jest zróżnicowana, bo nie ma ulg ustawowych, które przysługiwałyby seniorom. Przewoźnicy oferują własne oferty dla osób od 60. roku życia, gdzie zniżki kształtują się najczęściej od 20 do nawet 50 proc. (jak w przypadku PKS w Raciborzu, dla osób podróżujących na terenie miasta).

Emeryci, którzy lubią podróżować, mogą liczyć również na niższy koszt wyrobienia paszportu. Standardowa opłata wynosi 140 zł, natomiast emeryci zapłacą połowę. Za darmo paszport mogą wyrobić osoby, które ukończyły 70. rok życia.

Bez abonamentu od 60 lub 75 lat

Który z dziadków czy która z babć nie ogląda telewizji? Seniorzy mogą oglądać telewizję nie ponosząc opłat z tytułu abonamentu. Tak dzieje się w momencie, gdy abonent osiąga 75 lat. Abonamentu RTV nie muszą też płacić emeryci, którzy ukończyli 60 lat i ich świadczenie nie przekracza połowy przeciętnego wynagrodzenia (czyli kwoty 2009,54 zł w drugim kwartale 2016 r.). Jeszcze do niedawna należało samemu wykazać na poczcie, że jesteśmy uprawnieni do zwolnienia z opłaty. Obecnie poczta teoretycznie robi to sama, bo uzyskała dostęp do danych PESEL. Warto jednak wybrać się do swojego urzędu pocztowego, aby sprawdzić swój status, bo osoby korzystające ze zwolnień od opłat abonamentowych obowiązane są zgłosić w placówce pocztowej zmiany stanu prawnego lub faktycznego, które mają wpływ na uzyskanie zwolnienia, w terminie 14 dni od dnia, w którym taka zmiana nastąpiła.

Śląska Karta Seniora

Dodatkową formą uhonorowania seniorów są „karty seniora”. Wydawane są przez poszczególne miasta, np. Bytom, Gliwice, Wodzisław Śląski, Racibórz, Mysłowice czy Żory. Program upoważnia do ulg i zniżek w licznych firmach. Śląsk ma również swoją wojewódzką „kartę seniora”. Jak informuje Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego, jest to oferta specjalnych usług, ulg oraz szczególnych uprawnień pozwalających na udostępnienie zasobów instytucji kultury, rekreacji i edukacji, w celu dodatkowego wsparcia i wzbogacenia życia osób, które ukończyły 60. rok życia. Śląska Karta Seniora upoważnia między innymi do zniżek w takich instytucjach jak: Filharmonia Śląska, Muzeum Śląskie, Muzeum Zamkowe w Pszczynie czy Opera Śląska w Bytomiu. Możemy też skorzystać z ulg w podmiotach prywatnych, np. firmach Auto-Serwis Dariusz Śliwka, Biuro Rachunkowe „Anna” Anny Klepackiej czy Remat Med Sp. z o.o.

Ogólnopolska Karta Seniora

To karta seniora honorowana w instytucjach na terenie całego kraju, inicjatywa Stowarzyszenia Manko z Krakowa. Aby taką kartę uzyskać, należy zgłosić się do stowarzyszenia. Najprościej telefonicznie, pod numerem (12) 429 37 28. Można też skierować się do lokalnego Uniwersytetu Trzeciego Wieku i tam uzyskać potrzebne informacje. Karta ogólnopolska uprawnia do zniżek m.in. w uzdrowiskach i ośrodkach rehabilitacyjnych.

Większość miast przygotowała swoje karty seniora, które umożliwiają korzystanie ze zniżek
W niektórych miastach można jednak korzystać z rabatów bez konieczności wyrabiania specjalnych kart. Wystarczy pokazać dowód osobisty, który potwierdzi, że ukończyliśmy 60. lub - jak w kilku innych przypadkach - 70. rok życia. Są zniżki do restauracji, uzdrowisk, na siłownię, kino czy baseny. Możliwości jest naprawdę sporo.

Które miasta woj. śląskiego mają własne programy i karty dla seniorów?

BYTOM: Bytomska Karta Seniora dla tych , którzy ukończyli 60 lat. Wśród partnerów programu są m.in. instytucje kulturalne. BCK: 20 proc. zniżki na wydarzenia, których BCK jest organizatorem, a Teatr Rozbark 50 proc. zniżki. Seniorzy z kartą taniej płacą też za bilety do Muzeum Górnośląskiego, korzystając zasobów MiBP. Złożyć wniosek i odebrać kartę można m.in. w siedzibie MOPR przy Strzelców Bytomskich 16 (pok. 14, parter).

CHORZÓW: Program 60+ z kartą uprawniającą do zniżek w ponad 140 placówkach miejskich, organizacjach i firmach. Wniosek o wydanie karty należy złożyć w UM przy ul. Rynek 1. Z programu skorzystać mogą osoby, które ukończyły 60. rok życia.

CZĘSTOCHOWA: Kartę Częstochowski Senior mogą wyrobić osoby, które ukończyły 60. rok życia. Karta uprawnia do zniżek w kawiarniach, cukierniach, u fryzjera i kosmetyczki, w szkołach językowych, ośrodkach wypoczynkowych, sanatoriach, firmach świadczących usługi medyczne, a nawet w ramach płatności za taksówki. Wyrobić ją można w Biurze Obsługi Klienta przy ul. Śląskiej 11. Osoby po 70. roku życia mogą za darmo jeździć autobusami i tramwajami MPK, raz w miesiącu pójść do kina na filmy wybrane specjalnie dla seniorów czy kupić kawę lub herbatę w kawiarniach za złotówkę.

DĄBROWA GÓRNICZA: Karta Seniora. Nie ma innych zniżek, miejskie instytucje udzielają zniżek na podstawie tej karty. W Muzeum Miejskim „Sztygarka”: 50 proc. zniżki na bilet do muzeum i kopalni ćwiczebnej, 20 proc. zniżki na usługi klubu fitness i siłowni przy ul. 3 Maja. Trzeba uzupełnić formularz w Centrum Aktywności Obywatelskiej przy ul. Sienkiewicza 6a. Tam również trzeba złożyć formularz i wydawana jest Karta Seniora.

GLIWICE: Seniorzy z Gliwic, którzy ukończyli 67 lat, mogą korzystać ze zniżek w miejskich obiektach i 36 firmach i instytucjach. Wniosek o wydanie karty należy złożyć w Wydziale Zdrowia i Spraw Społecznych UM. Informacje: tel. (32) 238 54 31.

JASTRZĘBIE-ZDRÓJ: Miasto przystąpiło do programu Ogólnopolska Karta Seniora dla osób powyżej 60. roku życia. Karta obejmuje ofertę 220 podmiotów ogólnopolskich oraz 15 jastrzębskich. Dystrybucja karty: Wydział Polityki Społecznej i Mieszkaniowej Urzędu Miasta. Trzeba mieć przy sobie dowód osobisty oraz wypełnić formularz zgłoszeniowy dla uczestników programu, dostępny w wydziale (pok. od 213 do 218).

KATOWICE: Karty programu „Aktywny Senior”. Zniżki zdecydowało się udzielać ponad 80 firm. Program skierowany jest do osób, które ukończyły 60. rok życia i zameldowane są w Katowicach. Trzeba zgłosić się do punktu konsultacyjnego przy ul. 3 Maja 11 i złożyć wniosek o wydanie karty. Uczestnictwo w programie jest darmowe .

MYSŁOWICE: Śląska Karta Seniora. Obejmuje zarówno sektor rozrywki, sportu, jak i kultury i edukacji. Wystarczy mieć przy sobie dowód osobisty. W MOSiR-ze seniorzy mogą korzystać z 30-proc. rabatu na zajęcia pilojogi, pilatesu, zdrowy kręgosłup, latinos solo. W MOK-u: zajęcia plastyczne, harmonijki ustne, szachy dla dorosłych, chór seniorów, rękodzieło artystyczne, warsztaty ceramiczne, nauka gry na gitarze. Oferta dostępna jest w MOK.

PIEKARY ŚLĄSKIE: „Piekarski Senior 60+”. Ulgi to zniżki na zakup biletów na wydarzenia kulturalne. Podstawą jest dowód osobisty lub inny dokument potwierdzający tożsamość i wiek.

RACIBÓRZ: Program „Senior 60+” . Trzeba złożyć wniosek o wydanie karty. Upoważnia do zniżek u partnerów. Wniosek można złożyć w Biurze Obsługi Interesantów w UM przy ul. Batorego 6.

RUDA ŚLĄSKA: Rudzka Karta Seniora 60+. Należy zgłosić się osobiście z dokumentem tożsamości do Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych UM przy placu Jana Pawła II 6 (pok. 312). Karta zostanie wydana w dniu złożenia wniosku, po weryfikacji. Z kartą mamy zniżki i specjalne usługi w obszarze ochrony zdrowia, kultury, rekreacji, edukacji.

RYBNIK: Rybnik Przyjazny Seniorom ma aktywizować osoby po 60. roku życia. Podstawą do korzystania z ulg jest posiadanie Ogólnopolskiej Karty Seniora. By ją odebrać, należy zjawić się w Rybnickiej Radzie Seniorów w UM przy Chrobrego 2 w każdy wtorek, w godz. 10-12 (pokój 213).

SIEMIANOWICE ŚLĄSKIE: „Siemianowicka Karta Seniora 60+” wprowadza ulgi w jednostkach organizacyjnych prowadzonych przez miasto i podmioty zewnętrzne. Wniosek o wydanie można odebrać i złożyć w Biurze Obsługi Mieszkańca UM przy ul. Michałkowickiej 105. Rozpatrywany jest w ciągu 30 dni. Wydawana jest bezpłatnie.

SOSNOWIEC: „Aktywny Senior 60+”. Seniorzy mogą korzystać z promocji i ofert przygotowanych przez firmy i instytucje. Trzeba złożyć wniosek, aby otrzymać imienną kartę: przygotować dowód osobisty, wypełnić wniosek, który można zdobyć m.in. w Wydziale Zdrowia i Polityki Społecznej UM przy ul. 3 Maja (pok. 405, piętro III), w tym samym miejscu wniosek złożyć i odebrać kartę.

ŚWIĘTOCHŁOWICE: Świętochłowicka Karta Seniora uprawnia do korzystania z ulg o charakterze kulturalnym, edukacyjnym, sportowym, rekreacyjnym oraz turystycznym o zasięgu ogólnopolskim. Trzeba wypełnić formularz w Wydziale Spraw Społecznych i Zdrowia przy ul. Bytomskiej 8, w Punkcie Obsługi Mieszkańców UM przy Katowickiej 54 lub na stronie swietochlowice.pl. Dla osób 60+.

TARNOWSKIE GÓRY: Zniżki - spółka AIG, która zarządza Parkiem Wodnym i Halą Sportową. W Parku Wodnym działa program „Senior 55+”. Jest program gimnastyki w wodzie - jednorazowo kosztuje 3 zł. 20 proc. ulgi na wstęp do jaskini solnej. Hala Sportowa: program Aktywny Senior. Osoby po 50. roku życia mogą korzystać z karnetów na zajęcia ze squasha i badmintona. TCK ma zniżki dla osób po 60. roku życia. Płacą 20 proc. mniej za projekcje filmowe w ramach kina „Olbrzym”. Zniżki na koncerty dla seniorów wprowadził też Pałac w Rybnej. To od 50 do nawet 70 proc.

WODZISŁAW ŚLĄSKI: Wodzisławska Karta Seniora. Za okazaniem dowodu osobistego można korzystać ze zniżek. Wliczają się w to rabaty w Muzeum Miejskim, w MOSIR-ze, ośrodku Balaton . Udział w programie jest bezpłatny, trzeba mieszkać w Wodzisławiu i ukończyć 60 lat. Wnioski: w UM.

ZABRZE: „Zabrzański senior 65+”. Zniżki w instytucjach oraz u partnerów. Wystarczy okazać swój dowód tożsamości, który potwierdzi wiek.

ZAWIERCIE: „Zawierciański Senior” dla osób, które ukończyły 70. rok życia. Podstawą do korzystania z ulg jest dowód osobisty lub inny dokument potwierdzający wiek i tożsamość. Jest pakiet rabatowy na usługi i towary oferowane przez prywatne firmy.

ŻORY: „Żorska Karta Seniora”. O wydanie dokumentu mogą ubiegać się osoby, które ukończyły 60. rok życia. Karty wydawane są przez pracowników Zespołu Spraw Społecznych w UM. Szczegóły: Zespół Spraw Społecznych, Rynek 9, pokój nr 100. Tel. (32) 43 48 134.

ŻYWIEC: Żywieckie kino Janosik przy ul. Sobieskiego 1: podczas projekcji filmu napisy czyta lektor. Są seanse w ramach klubu seniora. Cena biletów - dla osób po 60. roku życia z wydaną w kinie specjalną kartą seniora: 5 zł.

Szymon Kamczyk

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.