Seniorzy garną się na krajeńskie warsztaty

Czytaj dalej
Fot. Maja Stankiewicz
Maja Stankiewicz

Seniorzy garną się na krajeńskie warsztaty

Maja Stankiewicz

Wzięcie ma projekt „Krajeńska Akademia Seniora” przygotowany przez nakielskie Partnerstwo dla Krajny i Pałuk.

Krajną i wiosną inspirowani

Pierwsza propozycja w ramach tego cyklu to dwudniowe warsztaty tworzenia ozdób wiosennych: „Krajną inspirowani”. Dla osób 60 plus zorganizowano je na początku kwietnia w Nakielskim Ośrodku Kultury. W programie był wykład Anny Sergott, kustosza Muzeum Ziemi Krajeńskiej oraz zajęcia praktyczne, na których Barbara Jasińska, twórczyni ludowa ze Ślesina, uczyła jak tworzyć wiosenne ozdoby np. drzewka szczęścia czy storczyki.

W minionym tygodniu seniorzy znów się spotkali na zajęciach warsztatowych, tym razem w murach muzeum przy ul. Pocztowej w Nakle. Przez dwa dni uczestniczki (bo przyszły same panie) wykonywały zegary malowane w motywy haftu krajeńskiego. Zajęcia znów prowadziła Barbara Jasińska.

- Dowiedziałam się o tych warsztatach i pomyślałam czemu nie skorzystać - opowiada Elżbieta Minda z Olszewki, jedna z uczestniczek.

W progranie tych warsztatów także nie zabrakło lekcji muzealnej. Kto chciał to mógł posłuchać gawęd o obyczajach i obrzędach weselnych na wsi regionu krajeńskiego.

Krajna od kuchni

To temat kolejnych warsztatów, tym razem kulinarnych. Partnerstwo dla Krajny i Pałuk zaprosiło na nie seniorów dziś do Centrum Dziedzictwa i Turystyki Wiejskiej w Minikowie. 7-godzinne zajęcia rozpoczynają się o godz. 9. Poznać będzie okazja tradycje kulinarne Krajny.

Zakończenie projektu w czerwcu w Kcyni lekcjami malowania na szkle.

- Oprócz warsztatów - informują organizatorzy - na dojrzałych mieszkańców Krajny i Pałuk czekają jeszcze zajęcia nordic walking, spotkania z dietetykiem, z kosmetologiem oraz rejs statkiem Władysław Łokietek. O szczegółach powiedzą w biurze stowarzyszenia, tel. 52 524 64 34.

Maja Stankiewicz

Obsługuję teren powiatu nakielskiego. Czasami zajmuję się też problemami Czytelników z gmin podbydgoskich. Bliskie są mi tematy związane z kulturą, historią, rozrywką, ale też z życiem codziennym mieszkańców

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.