Sępólno przegląda się w wodzie

Czytaj dalej
Fot. Marek Weckwerth
Marek Weckwerth

Sępólno przegląda się w wodzie

Marek Weckwerth

Z centrum tego miasteczka można wypłynąć w rejs po jeziorze lub rozpocząć spływ kajakowy Sępolenką wijącą się pośród pól Krajny.

Aleja spacerowa nad jeziorem, przystań żeglarska z molem, amfiteatrem i kawiarnią, wypożyczalnie sprzętu pływającego, a nawet minitężnie... W ostatnich kilku latach zmieniło się oblicze Sępólna Krajeńskiego i to bardzo - miasto, stolica powiatu, zwróciło się do Jeziora Sępoleńskiego.

Wystarczy spojrzeć na rozradowane buzie dzieci karmiących stada kaczek i łabędzie czy pływające w czystej wodzie ryby. Gdy zaś podniesie się wzrok, niemal po horyzont rozpościera się tafla długiego, rynnowego Jeziora Sępoleńskiego, za którym znajduje się Jezioro Lutowskie słynące z urozmaiconej linii brzegowej i uroczych zatok.

Przystań żeglarska stała się piękną wizytówką Sępólna Krajeńskiego. Stąd można wypłynąć w rejs po długim, rynnowym jeziorze Nad jeziorem ustawiono minitężnie.
Marek Weckwerth Przystań żeglarska stała się piękną wizytówką Sępólna Krajeńskiego. Stąd można wypłynąć w rejs po długim, rynnowym jeziorze Nad jeziorem ustawiono minitężnie. Można przy nich usiąść

Tak, Sępólno wodą stoi i ten atut wreszcie, dzięki wsparciu funduszy unijnych, doskonale wykorzystuje. Wiem co piszę, bo znam miasteczko jeszcze z czasów PRL-u, więc kontrast jest ogromny. Tym bardziej, że w mrocznych czasach komuny wszystkie ścieki z miasteczka wpływały do rzeczki Sępólnej (Sępolenki), która przypominała zwykły rynsztok, jak zresztą wiele rzek w naszym regionie i całej Polsce. Teraz woda jest przejrzysta i spływ kajakowy rzeczką wijącą się w głębokiej dolinie przez Krajeński Park Krajobrazowy jest czystą przyjemnością.

Nad jeziorem Sępoleńskim, w miejscu z którego wypływa rzeka, ustawiono tablicę - Eko-przystanek pn. rzeka Sępolenka. Jak czytamy, nazwa rzeki (Sampolna) odnotowana została po raz pierwszy w dokumentach w roku 1345. Rzeka jest prawym dopływem Brdy o długości 41,2 km. Wypływa z niewielkiego jeziora Mielec na zachód od Sępólna Krajeńskiego. Jej bieg został tylko w niewielkim stopniu przekształcony przez człowieka.

Nad jeziorem powstały stanica wędkarska koła PZW nr 121 i wypożyczalnia sprzętu pływającego. Rower wodny można wypożyczyć za 15 zł za godz., a łódź wiosłowa za 5 zł).

Nad brzegiem można odpocząć m.in. przy dwóch minitężniach, które pozytywnie wpływają na mikroklimat. Solanka spływająca po brzozowych gałązkach paruje i wytwarza aerozol soli. Powietrze wypełnia się jodem, bromem, magnezem, sodem, potasem... Długo można wymieniać.

Przystań żeglarska stała się piękną wizytówką Sępólna Krajeńskiego. Stąd można wypłynąć w rejs po długim, rynnowym jeziorze Nad jeziorem ustawiono minitężnie.
Marek Weckwerth Tu można wypożyczyć rower wodny lub łódkę wiosłową

Przy nadjeziornej alei spacerowej ustawiono znak wskazujący rowerzystom drogę do Więcborka (21,7 km). Szlak rowerowy (czerwony), częściowo wydzieloną ścieżką pieszo-rowerową, wiedzie pośród pól.

Zatem nie sama woda stanowi o atrakcyjności tego ponad 9-tysięcznego miasteczka. Turyści piesi chętnie poznają też samo miasteczko. Najciekawsze jest centrum z trójkątnym placem Wolności, przy którym stoją najstarsze kamienice. Na placu wznosi się także pomnik Walki i Męczeństwa. Zabytki z końca XIX i początku XX wieku można znaleźć przy sąsiednich ulicach. Zabytkowy jest także cmentarz przy ul. Chojnickiej.

Najważniejszym wszak zabytkiem Sępólna jest znajdujący się przy ul. Farnej kościół parafialny pw. św. Bartłomieja Apostoła. Budowlę wzniesiono na przełomie XVIII i XIX wieku w stylu klasycystycznym, aczkolwiek w jego skromnym wymiarze. To dzieło mistrza murarskiego Jana Ludwika Vasentina z Debrzna. W latach 20. minionego stulecia dobudowano neobarokową wieżę i przęsło. Wystrój wnętrza stanowi mieszankę stylów - od późnorenesansowego, po barokowy i rokokowy.

Marek Weckwerth

Dziennikarz "Gazety Pomorskiej" specjalizujący się tematyce bezpieczeństwa ruchu drogowego, transportu, gospodarki oraz turystyki i krajoznawstwa. Zainteresowania: turystyka, rekreacja i sport, kajakarstwo, historia, polityka. Instruktor, komandor spływów i wypraw kajakowych, autor podręczników dla kajakarzy i setek artykułów prasowych z tego zakresu. Rekordzista Polski w pływaniu kajakiem rzekami pod prąd od ujścia do źródła. Magister nauk politycznych po uczelniach w Poznaniu i Bydgoszczy.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.