Serce to wspólna sprawa. 26. koncert „Serce za serce” Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii im. Z. Religi

Czytaj dalej
Marlena Polok-Kin

Serce to wspólna sprawa. 26. koncert „Serce za serce” Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii im. Z. Religi

Marlena Polok-Kin

Koncert „Serce za serce”, organizowany przez Fundację Rozwoju Kardiochirurgii im. Zbigniewa Religi przy wsparciu zabrzańskiego samorządu, odbył się już po raz 26. W wypełnionej sali zaśpiewał Mieczysław Szcześniak.

Fundacja Rozwoju Kardiochirurgii podczas koncertu uhonorowała nagrodami osoby, firmy i instytucje, które najhojniej i najwierniej pomagają w realizacji jej projektów naukowo-badawczych i wdrożeniowych, związanych z polskim sztucznym sercem, robotyką medyczną i zastosowaniem terapii komórkowych w leczeniu chorób serca.

Gala pod auspicjami założyciela fundacji i pomysłodawcy koncertów, zmarłego w 2009 r. wybitnego kardiochirurga, prof. Zbigniewa Religi, zgromadziła wielu gości, przedstawicieli świata polityki, medycyny, różnych dziedzin i branż. Nie zabrakło także rodziny prof. Religi - córki Małgorzaty i wnuka Macieja. - Oczywiście, że czujemy jego obecność - mówił dr Jan Sarna, dyrektor generalny zabrzańskiej fundacji. - Jestem pewien, że profesor jest z nami.

Na scenie DMiT wręczali honorowe statuetki i medale prof. Marian Zembala, przewodniczący Rady Naukowej FRK, oraz jej dyrektor naukowy, dr Jan Sarna.

Kilka godzin przed koncertem laureaci mogli zwiedzić Instytut Protez Serca Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii i przekonać się naocznie, jak ważnego przedsięwzięcia są uczestnikami. - Cieszę się, że mogliśmy pokazać naszym gościom fundację od środka, a także podczas krótkiej prezentacji pokazać jej historię i nadrzędne cele - podkreśla dyrektor generalny FRK Jan Sarna. - Zbigniew Religa, inicjując działanie Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii, kierował się swoim poczuciem misji. Do swojego zespołu dobierał ludzi, którzy podzielają jego entuzjazm i wielką pasję. My chcemy to kontynuować i dlatego teraz również do pracy w fundacji przyjmujemy ludzi młodych, którzy chcą się realizować naukowo i mają głowę pełną pomysłów - dodaje dyrektor Sarna.

Wsparcie darczyńców i przyjaciół FRK pomaga temu niepublicznemu instytutowi naukowo-badawczemu prowadzić badania naukowe zmierzające do udoskonalenia metod leczenia pacjentów chorych na serce. Główne programy badawcze FRK to „Polskie Sztuczne Serce”, „Roboty i Innowacyjne Narzędzia Chirurgii” oraz „Inżynieria Tkankowa i Biologiczne Protezy Zastawek Serca”. Fundacja może się pochwalić m.in. rodziną ciągle udoskonalanych komór wspomagania serca Religa POLVAD, już ratujących pacjentów oczekujących na przeszczep, ale także całkowicie polskim, skonstruowanym przez zespół naukowców pod kierunkiem prof. Zbigniewa Nawrata, dyrektora Instytutu Protez Serca, robotem chirurgicznym Robin Heart. Otrzymała także najwyższą kategorię A w kompleksowej ocenie jakości działalności naukowej lub badawczo-rozwojowej jednostek naukowych w roku 2017, nadanej przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Jednym z laureatów statuetki „Przyjaciel Fundacji” jest w tym roku Polski Związek Wędkarski z siedzibą w Warszawie. - Będąc na rybach, trzeba mieć trochę wytrwałości i podobnie jest też tutaj, dlatego chcemy cały czas wspierać fundację, pamiętając o tym, że prof. Religa sam był członkiem naszego związku i wiele mu zawdzięczamy - mówi Mirosław Iwański, wiceprezes zarządu głównego Polskiego Związku Wędkarskiego.

W koncercie z podtytułem „Serce to jeszcze za mało” usłyszeliśmy piosenki Mietka Szcześniaka z jego nowej płyty pt. „Nierówni”, z tekstami ks. Jana Twardowskiego. Wokaliście towarzyszyli The Time Quartet i polscy oraz brazylijscy artyści.

Laureaci 2017

Marlena Polok-Kin

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.