Serial Diagnoza IV sezon: Skażenie ekologiczne trochę jak na ironię w serialu z Rybnika

Czytaj dalej
Fot. A.Król
Aleksander Król

Serial Diagnoza IV sezon: Skażenie ekologiczne trochę jak na ironię w serialu z Rybnika

Aleksander Król

We wtorek o godzinie 21.30 stacja TVN wyemituje pierwszy odcinek czwartego sezonu serialu Diagnoza. W filmowym Rybniku, który przecież w rzeczywistości boryka się z problemami ekologicznymi, dojdzie do skażenia środowiska

W emitowanym od niedawna w TVN wiosennym spocie promującym nową ramówkę stacji Maja Ostaszewaka i Maciej Stuhr tańczą razem w blasku świateł dyskotekowych kul. Napis na jasnej marynarce Stuhra podpowiada widzom, gdzie zobaczymy tę roztańczoną parę. We wtorek rusza czwarty sezon serialu Diagnoza, którego akcja rozgrywa się w Rybniku. Jednak niech Państwa nie zwiedzie dyskotekowa atmosfera spotu. Znów będzie mroczno, co zapowiada zwiastun serialu.

Jak na ironię w filmowym Rybniku, który przecież w rzeczywistości boryka się z problemami ekologicznymi dojdzie do skażenia środowiska. - Czy to prawda, że przywożone dzieci umierają? - pada jako pierwsze zdanie w zwiastunie nowej Diagnozy.

- W akcji mamy poważne zatrucie całej gromady dzieciaków i dorosłych z powodu skażenia ekologicznego, więc mój bohater będzie mógł się wykazać - zdradził nam podczas wizyty w Rybniku Maciej Stuhr, który zagra nową postać - pediatrę jednocześnie walczącego o środowisko.

Gdy aktorzy odwiedzili śląskie miasto w styczniu, niektórzy internauci zastanawiali się nawet, czy pomysłów na scenariusz nie dostarczyła filmowcom aura panująca w Rybniku. Miasto przykrywała wtedy gruba kołdra smogu. Część ekipy filmowej chodziła nawet w maskach. Ale - jak zauważa Maciej Stuhr - problem jest o wiele szerszy.

- Koledzy troszeczkę donosili, bo znają się z państwem od paru lat, więc mówią, że rzeczywiście zaczerpnąć świeżego powietrza tutaj trudno. Ale te tematy mi są znane. Bo ja jestem krakus, a w Krakowie oddycha się, jak się oddycha. A w Warszawie niedużo lepiej. Wszyscy borykamy się z tym problemem. Trzeba o tym mówić i próbować coś z tym zrobić. Nasze dzieci po prostu trują się razem z nami i jeżeli nic nie zrobimy, to im będzie jeszcze gorzej - mówił nam aktor.

Urzędnicy nie obawiają się, że przy okazji serialu pokazany będzie rybnicki smog. - W poprzednich sezonach filmowcy także kręcili w zimie, a oglądając serial nie można było odnieść wrażenia, że mamy problem ze smogiem - mówi Agnieszka Skupień, rzecznik Urzędu Miasta. W magistracie liczą na kolejną dobrą reklamę miasta, które gości co wtorek w wielu domach w całej Polsce, a także na Ukrainie i Węgrzech.

- Jako miasto zdecydowaliśmy się na promocję Rybnika, jako produktu turystycznego w serialu i jesteśmy bardzo zadowoleni z tego wyboru. Oprócz policzalnych wartości w postaci ekwiwalentu reklamowego w związku z udziałem miasta w serialu, mamy ogrom wartości, które trudno zmierzyć i zliczyć - mówi Robert Cebula, naczelnik wydziału promocji.

Co ciekawe promować w serialu Diagnoza nie będzie się już Gdańsk, który dzielił plany z Rybnikiem w trzeciej serii.


- Za udział Gdańska w czterech odcinkach trzeciej serii Diagnozy zapłaciliśmy 130 tysięcy złotych netto. Już nie będziemy promować się w czwartej serii serialu, ale Gdańsk dość często występuje w serialach - mówi Magdalena Skorupka-Kaczmarek, rzecznik prasowy prezydenta Gdańska. Dodaje, że taka promocja się opłaci. Gdańsk grał np. w „Miłość jest wszystkim”, który w całości dzieje się w Gdańsku. - Miasto jest pokazane tam troszeczkę poza sezonem, a nam właśnie zależy na takim turyście, który przyjeżdża do nas nie tylko w lato. Pokazujemy mu atrakcje miasta, które jest piękne też poza sezonem. Z roku na rok wskaźniki ruchu turystycznego rosną nam poza sezonem. W „Miłość jest wszystkim” Gdańsk był pokazywany praktycznie w każdej scenie - dodaje Magdalena Skorupka Kaczmarek.

Rybnik w czwartym sezonie Diagnozy pojawi się we wszystkich 13 odcinkach. Miasto zapłaciło stacji 300 tysięcy złotych.

Aktorzy wrócą do Rybnika w marcu. Zobaczymy parking wielopoziomowy

Drugi raz aktorów Diagnozy zobaczymy w Rybniku na przełomie marca i kwietnia. Przez 5 dni kręcić będą ostatnie odcinki czwartego sezonu.

- Wśród nowych ujęć, jakie będziemy mogli zobaczyć w Diagnozie będzie parking wielopoziomowy. Będzie to zarówno establish (red. ujęcie wprowadzające, plan ogólny) jak i ujęcie z udziałem aktorów. Wśród nowych establishy pojawi się także miejska tężnia w dzielnicy Paruszowiec - Piaski - zdradza nam Robert Cebula, naczelnik wydziału promocji rybnickiego magistratu.

W czwartym sezonie powrócą do swoich ról Danuta Stenka i Jan Englert, aktorzy którzy zawitali już do Rybnika. Na planie pozostają świetni aktorzy: Maja Ostaszewska, Adam Woronowicz, Danuta Stenka, Maciej Zakościelny, Magdalena Popławska, Mateusz Kościukiewicz, Michał Czernecki, Sonia Bohosiewicz, Beata Ścibakówna, Tomasz Drabek, Antoni Królikowski, Józef Pawłowski oraz Aleksandra Adamska, Helena Englert, Weronika Rosati, Agnieszka Warchulska i Veronica Voytsethovska.

Aleksander Król

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.