Serial „Przyjaciele” ma 25 lat. To z nimi poznawaliśmy Nowy Jork z lat 90.

Czytaj dalej
Fot. Mat. prasowe
Ola Szatan

Serial „Przyjaciele” ma 25 lat. To z nimi poznawaliśmy Nowy Jork z lat 90.

Ola Szatan

22 września 1994 roku telewizja NBC wyemitowała półgodzinny pilotażowy odcinek nowego serialu komediowego „Friends” („Przyjaciele”). Tę scenę na pewno pamiętacie: pięcioro młodych ludzi, jakoś po dwudziestce, siedzi w kawiarni i rozmawia o niczym. Po chwili do kawiarni wpada kobieta w sukni ślubnej - uciekła sprzed ołtarza. Tak zaczyna się historia, która stała się światowym fenomenem.

Serial „Przyjaciele” rozpoczął się zupełnie niepozornie, a okazał się jednym z największych telewizyjnych sukcesów na świecie. Do 2004 roku stworzono dziesięć sezonów. „Przyjaciele” zdobyli widzów w ponad 130 krajach. W Polsce serial premierowo emitowany był na antenie Canal+, później także w stacjach Polsat, TVN i TVN 7.

W listopadzie 2013 roku trafił do Comedy Central Polska, natomiast od 1 stycznia 2018 roku na platformę Netflix. Produkcja otrzymała ponad sto nominacji i kilkadziesiąt nagród, w tym Złoty Glob i 6 statuetek Emmy (m.in. dla najlepszego serialu komediowego), zaś aktorzy wcielający się w role tytułowych przyjaciół, stali się idolami popkultury.

To tu zaczęła się sława Jennifer Aniston

Jako pierwszy angaż do serialu otrzymał David Schwimmer. Postać Rossa była jedyną napisaną „pod aktora”. David był jedynym, który otrzymał rolę w ciemno. I na początku odmówił.

Matthew Perry, zanim stał się Chandlerem, występował gościnnie w różnych produkcjach, okazjonalnie pojawił się też w kilkunastu serialach lat 80. i 90.

Droga Lisy Kudrow do roli Phoebe wiodła m.in. przez serial „Szaleję za tobą”, gdzie wcieliła się w roztrzepaną kelnerkę.

Przełomowym momentem w „epoce przed Przyjaciółmi” dla Courteney Cox był teledysk Bruce’a Springsteena „Dancing in the Dark”, gdzie muzyk wyciągnął ją z tłumu na scenę, by z nim zatańczyła. Od tej pory Cox zaczęła występować gościnnie w różnych produkcjach, reklamach i filmach, m.in. „Ace Ventura: Psi detektyw” z Jimem Carreyem.

Matt LeBlanc dobrze radził sobie przede wszystkim w reklamach. W 1991 roku udało mu się dostać jedną z drugoplanowych ról w serialu „Świat według Bundych” (grał Vinniego Verducciego, chłopaka Kelly Bundy).

Jennifer Aniston aktorstwo miała we krwi. Jej matka, Nancy Dow, wprawdzie występowała w serialach sporadycznie, ale za to ojciec, John Aniston, grał w operach mydlanych niemal od narodzin Jen. O zawodzie aktorskim nie pozwalał zapomnieć też słynny Telly Savalas, który był jej ojcem chrzestnym.

Chociaż początkowo typowana była do roli Moniki, ostatecznie wcieliła się w postać Rachel Green. I to był prawdziwy strzał w dziesiątkę.

Pozostało jeszcze 67% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Ola Szatan

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.