Łukasz Klimaniec

Setki drzew znikną z centrum Bielska-Białej? Kolej ma plany

Drzewa przy torowisku w ścisłym centrum Bielska-Białej tworzą charakterystyczny zielony korytarz Fot. FOT. Bielszczanie dla Drzew/Materiały Prasowe Drzewa przy torowisku w ścisłym centrum Bielska-Białej tworzą charakterystyczny zielony korytarz
Łukasz Klimaniec

W centrum Bielska-Białej spółka PKP PLK planuje wycinkę drzew wzdłuż linii kolejowej 139. Mieszkańcy skupieni wokół grupy „ Bielszczanie dla drzew” alarmują: – Te drzewa to bariera przed hałasem!

Jesteśmy zatrwożeni planowaną wycinką drzew w najbardziej zurbanizowanej części miasta – alarmują mieszkańcy skupieni wokół nieformalnej grupy „Bielszczanie dla drzew”. Chodzi o planowaną przez PKP PLK wycinkę drzew wzdłuż linii kolejowej 139, przebiegającej przez ścisłe centrum Bielska-Białej na odcinkach Dworzec PKP Bielsko-Biała Główna do tunelu przy hotelu President oraz od tunelu przy Teatrze Polskim do ul. Sempołowskiej.

–Zniknie z krajobrazu naszego miasta zielony korytarz wzdłuż torów kolejowych – zaznaczają mieszkańcy. –Na pozostałym odcinku linii kolejowej 139 w obrębie Bielska-Białej drzewa i krzewy zostały praktycznie już wycięte – wskazują.

Z dokonanego przez nich przeglądu wynika, że zostanie wyciętych około 250 drzew, na których wycinkę PKP PLK S.A. musi zdobyć zezwolenie i ponad 100 drzew niewymagających zezwolenia.

– Wśród drzew planowanych do wycinki znajdują się piękne okazy jesionów wyniosłych o pierśnicy odpowiednio 3,75 m oraz 3,42 m, które kwalifikują je do objęcia ochroną w formie pomnika przyrody – wskazują.

W tej sprawie zbierają podpisy pod petycją do prezydenta Bielska-Białej. Oczekują, że w przypadku wpłynięcia wniosku zarządcy torowiska o zezwolenie na wycinkę, władze miasta skorzystają z art. 57a ustawy o transporcie kolejowym (zastosowanie odstępstwa), dokonają przeglądu drzewostanu z oceną i ekspertyzą dendrologiczną i przejmą odpowiedzialność za drzewostan zobowiązując się do cyklicznych pielęgnacji.

Katarzyna Głowacka z zespołu prasowego PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. informuje, że spółka jest zobowiązana przepisami do utrzymania bezpieczeństwa obok linii kolejowych.

– Prace związane z oczyszczeniem terenu z drzew stanowiących realne zagrożenie dla ruchu pociągów zapewnią bezpieczny przejazd pociągów. Oczyszczenie obejmuje pas szerokości 15 metrów z obu stron linii – wyjaśnia.
Prace wzdłuż linii kolejowej 139 potrwają do końca pierwszego kwartału 2020 r. i obejmą jedynie drzewa realnie zagrażające bezpieczeństwu ruchu kolejowego, znajdujące się w obrębie pasa kolejowego. Wszystko jest poprzedzone inwentaryzacją drzew, by orzec, które kwalifikują się do usunięcia.

Łukasz Klimaniec

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.