Sieci konkurują podwyżkami pensji. Opłaca się pracować w Biedronce [infografika]

Czytaj dalej
Fot. Przemyslaw Wronecki
Agnieszka Domka-Rybka

Sieci konkurują podwyżkami pensji. Opłaca się pracować w Biedronce [infografika]

Agnieszka Domka-Rybka

Kasjerka z trzyletnim stażem w dyskoncie zarabia od października 2,6 tys. zł. Konkurencja nie śpi i też podnosi pensje. Wzrosły np. w Polomarkecie.

- Od 1 października najniższe wynagrodzenie osoby rozpoczynającej pracę na pełnym etacie sprzedawca-kasjer wynosi 2,3 tysiąca złotych brutto miesięcznie - informuje Jeronimo Martins Polska, właściciel Biedronki. - To o prawie 25 procent więcej niż wynosi minimalna płaca w kraju.Create bar charts

Lidl chwali się: „Zaczyna się od ludzi”

Natomiast po trzech latach pensja kasjerki w Biedronce wzrasta do 2,6 tys. zł brutto.

To już kolejna podwyżka płac pracowników sieci w tym roku - pierwsza była w kwietniu.

Są oni ponadto objęci systemem premii miesięcznych, które w przypadku sprzedawców-kasjerów wynoszą do 350 zł.

Wzrosły także pensje zatrudnionych w centrach dystrybucyjnych Biedronki.

Najniższe wynagrodzenie oferowane osobom rozpoczynającym pracę na stanowisku magazyniera wynosi do 2,7 tys. zł brutto, a po trzech latach pracy to jest 3150 zł brutto.

Należy teraz czekać na podobny ruch największej konkurencji portugalskiego dyskontu, czyli Lidla, choć zarobki w nim już dziś wydają się atrakcyjne (gdzie indziej w handlu płacą dużo mniej). W niemieckiej sieci zatrudnieni krócej niż dwa lata otrzymują (po podwyżce w marcu br.) 2,4 tys. zł brutto, a niektórzy 2,8 tys. zł brutto.

Jeszcze więcej dostaje doświadczona załoga - od 2850 do 3250 zł brutto.

Lidl reklamuje się, że jako pracodawca „zaczyna się od ludzi”. Chwali się , że przełamuje stereotypy związane z zatrudnieniem w handlu i oferuje pracownikom atrakcyjne warunki oraz szansę na ciekawą karierę.

Jest 500 plus, więc czy warto iść do pracy?

Jednak walka o utrzymanie pracowników trwa też w innych sieciach. Od października wynagrodzenia podniósł również Polomarket.

- Płace wzrosły od 19 do 27 procent, w zależności od stanowiska i zakresu obowiązków - informuje Izabela Troja-nowska z biura prasowego Polomarketu.

Ponadto Polomarket nie będzie już zatrudniać na okres próbny, a wszystkim nowym pracownikom zaproponuje na start 6-miesięczną umowę.

W handlu brakuje pracowników, co jest główną przyczyną podwyżek pensji, czyli szukania sposobów, by ich nie stracić.

- Ludzie nie garną się do takiej roboty, bo ani nie jest łatwa, przyjemna, ani dobrze płatna - mówi Jan Dopierała, sekretarz Sekcji Krajowej NSZZ Solidarność Pracowników Handlu. - Nie cieszy się też dobrą opinią. Ponadto zatrudnieni mają dziś o wiele więcej obowiązków. Muszą również znosić kaprysy klientów, których zachowania często pozostawiają wiele do życzenia.

- Praca w handlu, a zwłaszcza w nowoczesnym, nie jest najgorsza, ale ma złą narrację - uważa Andrzej Maria Faliński, dyrektor Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji (zrzeszającej sieci handlowe). - Gorzej jest na pewno w budownictwie i leśnictwie, ale to właśnie do handlu przylgnęły hasła „kamieniołomy” czy „obozy pracy”.

Na braki kadrowe wpłynął także program 500 plus. Często kobietom, które otrzymują państwowe wsparcie, nie opłaca się pracować.

- Wśród naszych pracownic są między innymi samotne mamy, które nie łapią się na rządową pomoc, ale gdy się zwolnią, mogą otrzymać pieniądze - mówi „Pomorskiej” Piotr Adamczak, szef NSZZ Solidarność w Biedronce. - Inne, posiadające dwoje czy troje dzieci, też mogą uznać, że nie warto pracować. Wystarczy również, że inna sieć da więcej o 100 czy 50 złotych miesięcznie, i także odejdą.

Agnieszka Domka-Rybka

Gdybym nie była tu, gdzie jestem, może prowadziłabym jakąś dużą firmę. Bo w tematyce biznesowej czuję się jak "ryba w wodzie" (i nie ma to żadnego związku z drugim członem mojego nazwiska). Większość moich artykułów dotyczy gospodarki. Choć nieraz, by się "zresetować", sięgam także po tematy społeczne. Od kilku lat prowadzę portal strefabiznesu.pomorska.pl, który jest mi bardzo bliski. Zżyłam się z nim i podglądam go nawet na urlopie - z tęsknoty.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.