Piotr Sobierajski

Siewierz: w lipcu zamek zamknięty, bo remontują most

Siewierz: w lipcu zamek zamknięty, bo remontują most Fot. ARC
Piotr Sobierajski

W czerwcu rozpoczął się remont drewnianego mostu, prowadzącego na zamek w Siewierzu. To oznacza, że podczas tegorocznych wakacji, do końca lipca, tej atrakcji nie będzie można odwiedzić. Jest jednak szansa, że prace skończą się nieco szybciej.

Wakacje sprzyjają wyprawom turystycznym, zwiedzaniu i generalnie poznawaniu tego, co ciekawe w naszym regionie. Bez wątpienia do takich turystycznych atrakcji należy zamek biskupów krakowskich w Siewie-rzu, którego początki sięgają XIV wieku. Tym razem trzeba się będzie jednak uzbroić w cierpliwość. Na zwiedzanie przyjdzie czas w sierpniu.

- Zdaję sobie sprawę z tego, że termin prac nie jest najszczęśliwszy, ale remont drewnianego mostu nie mógł dłużej czekać - mówi Jacek Gruszczyński, dyrektor Miejsko-Gminnego Centrum Kultury, Sportu i Turystyki w Siewierzu. - Kiedy planowaliśmy to przedsięwzięcie, zakładaliśmy, że potrwa krócej. Po zdemontowaniu części mostu i dokładnych badaniach drewna okazało się, że zakres prac będzie jednak większy. Ostatnia modernizacja mostu miała miejsce ponad 10 lat temu. Od tego czasu konstrukcja mocno się zużyła. Trzeba więc wymienić wszystkie wymagające tego elementy drewniane. To wszystko po to, by było bezpiecznie. By każdy mógł bez obaw skorzystać ze wszystkich atrakcji, jakie oferuje nasz zamek - dodaje.

Prace będą kosztować 120 tys. zł. 100 tys. zł jako dotację celową przekazał na remont Urząd Miasta i Gminy Siewierz, natomiast 20 tys. zł dołożyła fundacja zamku w Siewierzu.

- Wykonawca prac będzie starał się zakończyć je przed terminem, a więc kilka dni przed końcem lipca. Na tegoroczny turniej rycerski, zaplanowany na 27 oraz 28 lipca, pod zamkiem wszystko będzie gotowe - podkreśla Jacek Gruszczyński.

To nie będą jedyne zmiany, jakie czekają siewierski zamek. W trzecim kwartale tego roku mają się rozpocząć prace w ramach projektu „Odsłonięcie, a następnie konserwacja i restauracja bastejowego systemu obronnego zamku w Siewierzu. Obecnie trwa faza projektowa tego przedsięwzięcia, dzięki któremu m.in. udostępnione mają zostać do zwiedzania artyleryjski taras wokół zamku oraz kazamat pod barbakanem.

W wyniku prac zostaną wyeksponowane relikty dwóch bastei od strony południowej wraz z aranżacją XVI-wiecznego stanowiska artyleryjskiego w postaci działa i koszokopów. Wykonane będą schody umożliwiające przejście z poziomu międzymurza (tarasu) do podziemi barbakanu, a także prace porządkowe w obrębie fosy otaczającej zamek oraz uporządkowanie i ukształtowanie skarp. Koszt robót wyniesie 3,3 mln zł. Na realizację inwestycji gmina Siewierz pozyskała dofinansowanie z funduszy Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020 w kwocie 2,6 mln zł. Zakończenie tych prac planowane jest do 31 maja 2021 r. Ich wykonawcą jest jaworznicka firma REMGIPS-2.

Ponadto trwa faza projektowa związana z opracowaniem projektu rekonstrukcji parterowych pomieszczeń skrzydła wschodniego i remontu piwnicy wschodniej zamku. Trwa opracowywanie kosztorysów inwestorskich, a pierwszym krokiem będzie opracowanie dokumentacji projektowej.

Piotr Sobierajski

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.