Silesia do rozbiórki. W tym miejscu staną biura i nowy hotel

Czytaj dalej
Fot. Justyna Przybytek
Justyna Przybytek

Silesia do rozbiórki. W tym miejscu staną biura i nowy hotel

Justyna Przybytek

Hotel i dwa budynki biurowe powstaną w miejscu dawnej Silesii w Katowicach. Opuszczony i od lat popadający w ruinę hotel jest szpetną wizytówką stolicy aglomeracji. Budowa nowego zespołu budynków ma rozpocząć się w 2019 r. Inwestorem jest firma Vastint Polska, która niedawno sfinalizowała umowę zakupu działek przy ulicy Skargi i zapowiada rychły start inwestycji.

Działka przy ulicy Skargi jest jedną z najatrakcyjniejszych w stolicy aglomeracji. Tuż obok jest katowicki rynek, po sąsiedzku - Supersam, a w odległości kilkuset metrów - Spodek. Mimo to przez lata miejsce to zajmował opuszczony hotel Silesia. Został zamknięty w 2006 roku. To wówczas spółka Orbis sprzedała nieruchomość firmie ECE. Po kilku latach hotel znów zmieniał właścicieli, w końcu trafił do przedsiębiorcy z naszego regionu, ale jak się okazało nie na długo.

Na początku 2016 roku katowicki magistrat wydał pozwolenie na rozbiórkę hotelu (pozwolenie jest ważne przez trzy lata), a pod koniec 2016 r. przedwstępną umowę na zakup działki na której stoi „Silesia”podpisała firma Vastint Poland. Na sfinalizowanie tej umowy trzeba było poczekać dwa lata. Spółka właśnie poinformowała, że stała się właścicielem działek przy ulicy Skargi, to ponad 9000 m kw. Jej przedstawiciele zapowiadają, że dawny hotel zostanie wyburzony.

- Od początku, lokalizacja działki determinowała pewne rozwiązania funkcjonalne. W sąsiedztwie występują w dużym wolumenie obiekty handlowe, brakuje za to dostatecznej ilości nowoczesnych biur. Planowane funkcje - hotel o powierzchni ok. 5 000 m kw. oraz dwa budynki biurowe o powierzchni 30 000 m kw. wzbogacą ofertę ścisłego centrum Katowic - mówi Roger Andersson, dyrektor zarządzający Vastint Poland.

Jak będą wyglądać budynki? Nie wiadomo. Inwestor nie zaprezentował jeszcze koncepcji kompleksu. Natomiast możliwości ma ogromne. Projekt planu zagospodarowania dla tego terenu zakłada, że przy ulicy Skargi można budować w trzech strefach, w których mogą powstać trzy budynki lub jeden zespół budynków. Budynek najbliżej Supersamu może mieć maksymalnie 15 kondygnacji i nie więcej niż 60 metrów wysokości, przed nim (najbliżej rynku) stanąć może niższa wieża - wysoka na maksymalnie 30 metrów. A na działce od strony rzeki Rawy maksymalna wysokość to znów 60 metrów, ale dopuszcza się tu też dominantę do 80 metrów.

Vastint zapowiada start inwestycji w 2019 roku. Wcześniej jednak dawną Silesię trzeba wyburzyć. Hotel już ogrodzono. Prace rozbiórkowe rozpoczną się na początku przyszłego roku.

200 pokoi było w Silesii. W tym 6 apartamentów. Były tu też kantor, salon fryzjerski, kawiarnia, kiosk i Peweks, a także restauracja i klub.
47lat temu, w 1971 r., w Katowicach otwarto hotel Silesia. Uchodził za bardzo nowoczesny
12 lat hotel przy ulicy Skargi pozostawał opuszczony. Ostatnich gości przyjęto tu w 2006 roku.

Justyna Przybytek

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.