Dariusz Chajewski

Skarby? Można ich szukać, ale zgodnie z prawem

Podczas badań pola bitwy pod Kijami poszukiwacze i archeolodzy połączyli siły... Fot. Mariusz Kapała Podczas badań pola bitwy pod Kijami poszukiwacze i archeolodzy połączyli siły...
Dariusz Chajewski

Poszukiwacze skarbów i archeolodzy uchodzą za zaciekłych przeciwników. Czy spotkanie w Zielonej Górze stworzy nić porozumienia?

W czwartek i piątek w Zielonej Górze spotkają się archeologowie i historycy oraz poszukiwacze skarbów pracujący przy użyciu detektorów metali. Uczestników dwudniowej konferencji inicjatorzy zaprosili do otwartej debaty o problemach i wyzwaniach stojących przed środowiskami poszukiwaczy, archeologów, muzealników oraz służb konserwatorskich.

- Chcemy przede wszystkim porozmawiać o przepisach - mówi Sławomir Stańczak z Grupy Eksploracyjnej „Nadodrza”, jednego z organizatorów konferencji. - Będą wypowiadali się naukowcy, detektoryści, ale także nasz kolega z Wielkiej Brytanii, w której funkcjonuje całkiem inny model rozwiązywania tego problemu.

Dziś w naszym kraju tysiące poszukiwaczy działa poza prawem. Nie zabiegają o zgodę ani właściciela terenu, ani wojewódzkich konserwatorów zabytków. Pierwszym regionem, w którym próbuje się w jakiś sposób pogodzić obie strony, detektorystów i archeologów jest właśnie Lubuskie.

Podczas badań pola bitwy pod Kijami poszukiwacze i archeolodzy połączyli siły...
Mariusz Kapała Podczas badań pola bitwy pod Kijami poszukiwacze i archeolodzy połączyli siły...

- Oczywiście stosujemy się do obowiązujących przepisów, ale okazuje się, że jeśli bardzo się chce, można połączyć te dwa żywioły - mówi lubuska wojewódzka konserwator zabytków Barbara Bielinis-Kopeć. - Mamy zresztą przykłady doskonałej współpracy przy badaniach w Kijach, Żaganiu czy Wicinie...

W piątek konferencja odbędzie się w rektoracie UZ (początek o godz. 17.00).

Dariusz Chajewski

Komentarze

1
Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Kinia1986

Tutaj niestety nasze prawo nie jest tak elastyczne jak np w USA gdzie można zbić na tym majątek. Ale fajnym produktem jaki mogę polecić to model:

https://www.spyshop.pl/wykrywacz-metali-nokta-pulsedive-do-poszukiwa-na-ladzie-i-pod-woda-2026.html

jest wodoszczelny wiec akweny i zbiorniki wodne stoją otworem!

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.