Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Skitouring, czyli nowa forma narciarstwa, zdobywa Beskidy, ale...

Czytaj dalej
Fot. ARC
Jacek Drost

Skitouring, czyli nowa forma narciarstwa, zdobywa Beskidy, ale...

Jacek Drost

Zapanowała moda na nowy rodzaj narciarstwa, które daje ludziom duże poczucie niezależności. Informacja o zakazie uprawiania skitouringu w szczyrkowskim ośrodku wywołała zatem konsternację.

Nawet pan sobie nie zdaje sprawy, jak w krótkim czasie ta forma turystyki rozwinęła się. Pięć, sześć lat temu takie narciarstwo uprawiali tylko goprowcy i garstka miłośników. Teraz jest tak popularne jak jazda latem na motocyklu. O każdej porze dnia i nocy ludzie chodzą na nartach w góry - mówi Wojciech Bydliński ze Szczyrku, wielki miłośnik i propagator skitouringu, czyli odmiany narciarstwa, w której specjalnie zaprojektowany sprzęt umożliwia wygodne podchodzenie pod górę, a następnie zjazd po górskim stoku.

Coraz więcej osób uprawia skitouring, bo dzięki takiej formie wypoczynku nie są od nikogo i niczego uzależnieni.

- W obecnych czasach wszelkich uzależnień skitouring daje dużą dozę niezależności. Ludzie chodzą w góry, kiedy mają czas. Nie są ograniczeni dojazdami, kursowaniem kolejki. Po prostu zakładają sprzęt i idą w góry doznając przyjemnego wysiłku fizycznego. Człowiek czuje się wolny - tylko natura i ja - tłumaczy Wojciech Bydliński.

Leszek Stebnicki z Bielska-Białej, również wielki miłośnik skitouringu, wylicza kolejne zalety tej formy wypoczynku. - Różnica skitouringu od zwykłego narciarstwa zjazdowego jest taka jak między samochodem pędzącym po autostradzie a jazdą na rowerze - stwierdza Leszek Stebnicki. I dodaje, że w skitouringu idąc pod górę można przystanąć i podziwiać krajobrazy, zboczyć z trasy, przysiąść na pieńku, by napić się herbaty.

Nic dziwnego, że komunikat ośrodka Szczyrk Mountain Resort, który należy do słowackiej spółki TMR, dotyczący zakazu uprawiania skitouringu obiegł środowisko skitourowców lotem błyskawicy.

W dalszej części:

 • Gdzie dokładnie obowiązuje zakaz poruszania się na tego typu nartach
 • O jakie motywy podejrzewają właścicieli ośrodka skiturowcy
 • O tym, że gdyby zima była śnieżna, problem byłby mniejszy
Pozostało jeszcze 45% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

  już od
  2,46
  /dzień
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące wycofania zgody znajdziesz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Jacek Drost

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.dziennikzachodni.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2018 Polska Press Sp. z o.o.