AIP

Skrót wiadomości ze świata

AIP

Damaszek: Aleppo wpada w ręce sił dyktatora Syrii

Uszczelniliśmy granicę z Turcją i odzyskujemy z rąk terrorystów Aleppo – oświadczyła doradca syryjskiego prezydenta al-Asada cytowana przez Reutersa. Bouthaina Shaaban dodała, że są niewielkie szanse na dyplomatyczne zakończenie trwającej już pięć lat wojny domowej w Syrii. Jej zdaniem „terroryści” mają zostać powaleni na ziemię. Syryjska armia, wspierana przez lotnictwo Rosji i Hezbollah, od wielu dni zaciskała pierścień okrążenia wokół Aleppo. Zdaniem wspomnianej doradcy prezydenta te wysiłki zakończyły się sukcesem. Obecna ofensywa była jedną z największych w wojnie domowej w tym kraju, pochłonęła ćwierć miliona ofiar. Uszczelnienie granicy z Turcją ma zdaniem Damaszku powstrzymać szlaki przerzutowe broni i innego zaopatrzenia dla powstańców syryjskich.

Paryż: Skazani za terroryzm stracą obywatelstwo

Francuskie Zgromadzenie Narodowe poparło prezydencki projekt zakładający pozbawienie obywatelstwa osób skazanych za terroryzm. Z izby niższej projekt trafi do senatu, tam musi zyskać zgodę trzech piątych senatorów. Jak przekonywało otoczenie François Hollande’a, ta inicjatywa to odpowiedź na zamachy w Paryżu, w których zginęło 130 osób. Obywatelstwa mają być pozbawiane osoby prawomocnie skazane za terroryzm, jeśli mają podwójne obywatelstwo albo gdy ich rodzice nie posiadają francuskiego obywatelstwa. Po zamachach terrorystycznych z 13 listopada była presja na zaostrzenie kar za terroryzm. Sam Hollande oświadczył, że będzie się starał, aby procedura cofnięcia obywatelstwa dotyczyła także tych, którzy urodzili się we Francji, ale mają podwójne obywatelstwo.

Sztokholm: Polacy w Szwecji szykowali atak

Szwedzka policja zatrzymała 14 Polaków w pobliżu ośrodka dla uchodźców w Nynäshamn koło Sztokholmu. Niektórzy z nich pod koniec stycznia brali udział w demonstracji przeciwko imigrantom w Sztokholmie. W samochodach Polaków znaleziono noże, metalowe rury i siekierę. Prawdopodobnie szykowali atak na imigrantów.

AIP

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.