Skute lodem jezioro, to niepewna ślizgawka

Czytaj dalej
Fot. Dominik Fijałkowski
Dominik Fijałkowski

Skute lodem jezioro, to niepewna ślizgawka

Dominik Fijałkowski

W niedzielę ratownicy pokażą na Gople, jak ratować ludzi, pod którymi zarwał się lód. Warto to obejrzeć i wyciągnąć wnioski.

- Lodowa tafla na stawach czy jeziorach jest zawsze niebezpieczna. Choć mróz trzyma już długo, apelujemy do młodszych i starszych mieszkańców regionu, aby nie wchodzili na zamarznięte akweny - podkreśla Artur Kiestrzyn, oficer prasowy Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Inowrocławiu.

Wszystkim, którym przyjdzie do głowy taki pomysł, strażak przypomina, że wytrzymałość lodu, a co się z tym wiąże i bezpieczeństwo osób, które się na nim znalazły, maleje wraz z oddalaniem się od brzegu. Bo tam gdzie jest płytko, woda zamarza szybciej, a tafla jest o wiele grubsza.

Artur Kiestrzyn podpowiada też, co zrobić, gdy jesteśmy świadkami załamania się pod kimś lodu. Bez dwóch zdań, trzeba wezwać ratowników. A następnie? - Musimy pamiętać, aby nie podchodzić zbyt blisko miejsca załamania lodu. Może on dalej pękać i za chwilę sami będziemy potrzebować pomocy. Trzeba się natomiast położyć na tafli i spróbować podać osobie znajdującej się w wodzie szalik, gałąź czy inny przedmiot, dzięki któremu będzie można wyciągnąć tę osobę na taflę.

Tyle teorii. W praktyce takie zdarzenia będziemy mieli okazję obejrzeć już w najbliższą niedzielę w Kruszwicy. Na pokazy ratownictwa lodowego zapraszają tam policjanci, strażacy, Nadgoplańskie WOPR oraz Straż Rybacka.

- Zależy nam, aby obejrzało je jak najwięcej osób. Aby dotarło do ludzi, jak ogromnym zagrożeniem jest wchodzenie na zamarznięte akweny. Chcemy też nauczyć zainteresowanych, jak poprawne reagować w takich sytuacjach - informuje Izabella Drobniecka, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Inowrocławiu.

Policja przygotowała też niespodziankę dla dzieci. Prosi je o przygotowanie rysunków dotyczących bezpiecznej zabawy podczas zimowych ferii. Prace należy dostarczyć 10 minut przed rozpoczęciem pokazu do policyjnego radiowozu, w którym na dzieciaki czekać będą upominki. Zaś na pozostałe osoby, które przybędą nad Gopło czekać ma gorąca herbata.

Pokaz odbędzie się w godz. 13-14.30 w okolicach ulic Goplańskiej i Ziemowita (mały mostek naprzeciw kolegiaty).

Dominik Fijałkowski

Od 1992 roku jestem dziennikarzem "Gazety Pomorskiej" w Inowrocławiu. Piszę o wszystkim, co dzieje się w Inowrocławiu, a głównie o tym co "piszczy" w miejscowym ratuszu. Opisuję też wydarzenia, które dzieją się w pozostałych miastach i gminach powiatu inowrocławskiego. Fotografuję imprezy sportowe, kulturalne, turystyczne... A zdjęcia z tych imprez zamieszczam na www.pomorska.pl i na www.inowroclaw.naszemiasto.pl. Prywatnie..., lubię dłuuuugie wyprawy rowerowe. I te krótsze też. Należę do Nadgoplańskiego Oddziału PTTK w Kruszwicy i Klubu Turystyki Rowerowej "Goplanie".

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.