Aleksander Król

Skutery nie będą pływać po Zalewie Rybnickim?

Skutery nie będą pływać po Zalewie Rybnickim? Fot. arc DZ Skutery nie będą pływać po Zalewie Rybnickim?
Aleksander Król

Czy zakażą używania motorówek, skuterów wodnych i innych jednostek pływających z silnikami spalinowymi na Zalewie Rybnickim? Jest projekt uchwały rady miasta w tej sprawie.

Kiedyś było spokojnie nad zalewem. Można było wypocząć - pisze jeden z internautów na naszym profilu na facebooku Kocham Rybnik. - Teraz w każdy ładny dzień, a szczególnie w sobotę i niedzielę, nad zalewem słychać tylko ryk silników - pisze internauta dodając, że dawniej można było spotkać różnorodne ptactwo, nawet polującego orła bielika, ale ptaki się wyniosły.

Gotowy jest projekt uchwały rady miasta Rybnika, w sprawie wprowadzenia zakazu używania jednostek pływających z użyciem silnika spalinowego na wodach Morza Rybnickiego. W tym tygodniu trwały jeszcze konsultacje dla organizacji pozarządowych tego projektu uchwały.

Czytamy w nim: „zakazuje się pływania statkami, łodziami sportowymi i turystycznymi, motorówkami ślizgowymi, skuterami wodnymi oraz innym sprzętem pływającym z użyciem silnika spalinowego na zbiornikach technologicznych należących do PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A. Oddział Elektrownia Rybnik”. Jednocześnie przewidziano wyjątki - przepis ma nie dotyczyć np. jednostek żaglowych wyposażonych w silniki spalinowe o mocy do 15KM, czy jednostek pływających wypornościowych służących do organizacji przewozu pasażerów. Uchwała pozwala także używania jednostek pływających o maksymalnej mocy akustycznej nie przekraczającej wartości 105dB służących do pokazów, testów, egzaminów, treningów sekcji motorowodnych, zawodów, pod warunkiem, że odbywać się one będą w określonym obszarze. W uzasadnieniu uchwały czytamy, że zbiorniki są „popularnym, często odwiedzanym miejscem wypoczynku i rekreacji dla mieszkańców Rybnika, jak i całego regionu”, a w celu zapewnienia odpowiednich warunków do odpoczynku oraz bytowania ludzi na terenach wokół zbiorników, objętych ochroną akustyczną, wprowadzono zakaz używania jednostek pływających z silnikami. Wyszczególnienie miejsc użytkowania zbiorników, poprzedzone zostało ekspertyzą akustyczną, zawierającą wyniki badań w zakresie hałasu generowanego w środowisku przez jednostki pływające o mocy akustycznej nie przekraczającej wartości 105 dB.

Pozostało jeszcze 31% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Aleksander Król

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.