Jolanta Zielazna

Ślady bydgoskich protestantów [zdjęcia]

Mozaika nad wejściem do kościoła oo. jezuitów przy pl. Kościeleckich, pierwotnie ewangelickiej fary miejskiej. Fot. Jolanta Zielazna Mozaika nad wejściem do kościoła oo. jezuitów przy pl. Kościeleckich, pierwotnie ewangelickiej fary miejskiej.
Jolanta Zielazna

31 października 1517 roku przyjmowany jest jako początek reformacji. Za kilka dni minie pięć wieków od tego wydarzenia.

Tego dnia augustianin Marcin Luter wystąpił z 95 tezami o sprzedawaniu odpustów w Kościele katolickim.

Luter myślał o naprawie kościoła rzymsko-katolickiego, a potoczyło się inaczej. W efekcie sporu w Kościele dokonał się drugi duży rozłam - powstał protestantyzm. Tak określa się wyznania religijne, powstałe wskutek ruchów reformacyjnych w Kościele rzymsko-katolickim.

Niewiele wiadomo o rozwoju protestantyzmu w Bydgoszczy. W mieście protestanci nie mieli warunków rozwoju. Król Zygmunt III zabronił różnowiercom osiedlania się w Bydgoszczy.

W niewielkiej liczbie, ale protestanci przetrwali nad Brdą do I rozbioru Polski.

Dziś po ewangelikach zostały w Bydgoszczy głównie kościoły, po II wojnie przekazane Kościołowi katolickiemu. Najstarszy cmentarz ewangelicki, przy ul. Jagiellońskiej, po wojnie został zniszczony i zamieniony w park. Istnieje (i jest czynny) cmentarz ewangelicki przy ul. Zaświat. 

Pozostało jeszcze 89% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Jolanta Zielazna

Emerytury, renty, problemy osób z niepełnosprawnościami - to moja zawodowa codzienność od wielu, wielu lat. Ale pokazuję też ciekawych, aktywnych seniorów, od których niejeden młody może uczyć się, jak zachować pogodę ducha. Interesuje mnie historia Bydgoszczy i okolic, szczególnie okres 20-lecia międzywojennego. Losy niektórych jej mieszkańców bywają niesamowite. Trafiają mi się czasami takie perełki.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.