Śląsk, którego już nie ma. Zostały tylko zdjęcia i ludzka pamięć

Czytaj dalej
Fot. Arkadiusz Gola / Dziennik Zachodni
Anna Ładuniuk

Śląsk, którego już nie ma. Zostały tylko zdjęcia i ludzka pamięć

Anna Ładuniuk

Pałace w Świerklańcu, Kopicach czy Czekanowie słynne były na całą Europę. Dziś pozostały po nich ruiny lub puste miejsca. Jak do tego doszło?

Wejścia do Śląskiego Ogrodu Zoologicznego strzeże okazała brama zwieńczona figurą lwa. Trafiła tu ze Świerklańca, gdzie była ozdobą pałacu, z powodu swojej urody nazywanego „małym Wersalem”. Pałac spalili Sowieci w roku 1945, ale inne jego elementy posłużyły m.in. do budowy Pałacu Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej. Dziś w Świerklańcu zachował się jedynie pałacowy park i kilka figur oraz taras. No i jeszcze niewielki budynek na terenie parku, tzw. pałac kawalera. Takich miejsc jak Świerklaniec mamy na Śląsku więcej. Ocalałe i zadbane dwory i pałace, pamiątki po arystokratycznych rodach górnośląskich, to niestety rzadkość, bo wiele z nich przepadło bezpowrotnie.

W najnowszym numerze miesięcznika „Nasza Historia”, który już od jutra dostępny będzie w sprzedaży, przypominamy historię tych miejsc. Autorka tekstu, redaktor Jadwiga Jenczelewska pisze i o Świerklańcu (związanym z rodem Donnersmarcków), i o Kopicach (to rodowa siedziba Schaffgotschów), a także o bytomskich Miechowicach (Tiele-Wincklerowie), Reptach (również Donnersmarckowie), Czekanowie i innych.

Do tekstu dołączyła akwarele Mirosława Ogińskiego, artysty, który odtworzył nieistniejące już pałace, korzystając z dostępnych przedwojennych fotografii albo wcześniejszych obrazów. - Można tylko pomarzyć, jak pięknie wyglądałyby w naszym pejzażu te wszystkie zamki i pałace, które bezpowrotnie utraciliśmy, głównie - jak się wydaje - na skutek zniszczeń wojennych, ale i powojennych. Wszak komunistyczna władza bezwzględnie obchodziła się z pozostałością po śląskiej arystokracji, a obiekty te szczególnie raziły „socjalistyczną wrażliwość” - pisze redaktor Jenczelewska w „Naszej Historii”.

Więcej o Śląsku, którego już nie ma, można przeczytać w listopadowym numerze miesięcznika. Będzie dostępny w punktach sprzedaży prasy na terenie woj. śląskiego.

*Śląskie jest NAJ... Ciekawe, czy to wiecie ROZWIĄŻCIE QUIZ
*Tragedia w Częstochowie. Para 18-latków zginęła w wypadku
*25 lat więzienia dla Krakowiaka, a on stoi z kamienną twarzą ZDJĘCIA
*Równica bez schroniska? Niestety to koniec

Anna Ładuniuk

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.