Śląsk, którego nie było [MAPA, UNIKALNE GRAFIKI]

Czytaj dalej
Marcin Zasada, mapa: Marcin Nowak

Śląsk, którego nie było [MAPA, UNIKALNE GRAFIKI]

Marcin Zasada, mapa: Marcin Nowak

Śląsk, którego nie było, to, można powiedzieć, historia, jakiej jeszcze nie było. Alternatywna historia regionu przedstawiana z perspektywy często imponujących, wizjonerskich, ale nigdy niezrealizowanych inwestycji, projektów architektonicznych i urbanistycznych. Oto jak mógł wyglądać Śląsk, gdyby spełniło się więcej jego albo naszych snów o potędze. Zapraszamy do wirtualnej podróży. A to dopiero część unikatów...

Strzępy tej historii kolekcjonuję od prawie dwóch lat - od premiery cyklu historycznego, który wystartował na łamach "Dziennika Zachodniego" pod koniec roku 2012. Trwające od powojnia "neverending story" związane z przebudową katowickiego rynku, przedwojenna koncepcja śląskiego Tripolis: Bytom (Beuthen) - Gliwice (Gleiwitz) - Zabrze (Hindenburg), niedoszła modernistyczna rewolucja w Rybniku - te i wiele innych przedsięwzięć, jakie planowano tylko w najnowszych dziejach Śląska, tworzą ciekawą opowieść o regionie.

O jego rozwoju, nierzadko innymi drogami niż te, które zaistniały w rzeczywistości, o historii myślenia na temat przyszłości Oberschlesien i Górnego Śląska. Biorąc pod uwagę wielowątkowość i zawiłość śląskiej przeszłości, łatwo domyślić się, że przykładów i dowodów najróżniejszych niezrealizowanych scenariuszy nie zabraknie.

Zapraszamy Was na wirtualny spacer poniżej oraz do polubienia naszego fanpage na facebooku

Marcin Zasada

Kliknij myszką w strzałkę po prawej i czytaj więcej

Marcin Zasada, mapa: Marcin Nowak

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.