Maria Zawała

Śląsk Plus, czyli 80-lecie NOSPR

Maria Zawała

Zapraszamy do Śląska Plus.

*Tatiana Szczęch, właścicielka Centrum Kreowania Wizerunku SYNERGIA, ocenia stylizację pani prezydentowej Jolanty Kwaśniewskiej.

*Już ponad 12 tysięcy osób poparło pomysł, by Autostrada A4 nazywała się Autostradą Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Poinformowali o tym przedstawiciele Fundacji Prudentia et Progressus i Społecznego Komitetu Uczczenia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, którzy są pomysłodawcami akcji.

*Przy Francuskiej w Katowicach trwa budowa 3. biurowca A4 Business Park. Dwa budynki są już wynajęte. Do drugiego właśnie przeprowadza się PKP Cargo. Zajrzeliśmy, jak urządzili się kolejarze.
30 lat temu, na moście w Berlinie, wymieniano szpiegów. M.in. za adiunkta politechniki bielskiej i szpiega CIA, Jacka Jurzaka, wracał do Polski as wywiadu Marian Zacharski.

*Długoletni prezes Kongresu Polonii Kanadyjskiej - książę Jerzy Czartoryski, mówi nam o życiu współczesnego arystokraty, portalach społecznościowych, przodkach i zasadach, które warto mieć.

*Prościej, szybciej i nic nie kosztuje. Dziś wysyłanie wiadomości przez pocztę elektroniczną nikogo już nie dziwi. Pisanie tradycyjnych listów od dawna odchodzi do lamusa. Przyczyny tego są różne - rozwój techniki, ale też brak czasu, a nieraz i chęci. W końcu napisanie kilku słów na papierze wymaga przemyśleń i większego zaangażowania. Niektórzy o tym jeszcze pamiętają. A Wy? Jakie listy piszecie?

*Urban Exploration - czyli rodzaj turstyki polegający na zwiedzaniu starych i opuszczonych budynków. Normalni ludzie przechodzą obok takich obiektów obojętnie. Władze miast czy gmin czasem się ich wręcz wstydzą. Dla eksploratorów, takie opuszczone budynki są po prostu piękne.

*Pieniądze na resort zdrowia już mamy. Czas je dobrze wykorzystać - mówi nam minister zdrowia prof. Marian Zembala.

*O przywilejach, jakie od państwa niemieckiego dostawali Górnoślązacy osiedlający się w „Reichu”, i o obecnej sytuacji uchodźców w Niemczech opowiada Andreas Rim, który w latach 80. wyjechał z Raciborza do Niemiec.

*- Pieniądze są konsekwencją sukcesu, natomiast nie jest dobrze, jeśli przesłaniają nam cały artyzm - mówi Michał Bajor. 2 października ukazała się jego nowa płyta „Moja miłość”. 15 listopada artysta wystąpi w chorzowskim Teatrze Rozrywki.

*Nasze konie uczciwie pracują w policji i zasługują na dobrą emeryturę - twierdzi asp. Karol Molęda, dowódca zespołu konnego chorzowskiej policji. Sam zajął się zwolnionym ze służby koniem Jahrankiem.

*„Kiedy kończę utwór i widzę, że mógłby być zrobiony lepiej, to bez najmniejszych wahań wyrzucam go do kosza” - pisze w książce Portret Wojciecha Kilara, „Takie piękne życie” Barbara Gruszka-Zych.

*Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia świętuje jubileusze: 80-lecie powstania i 70-lecie reaktywacji. Ważnych momentów w historii było wiele.

*Zespół Carrantuohill świętuje swoje 28 urodziny. I choć imprezy hucznej nie było, to o zespole nikt nie zapomina. Kilka dni temu muzyków wyróżniono prestiżową Złotą Lampką Górniczą, przyznawaną co roku w ramach Rybnickich Dni Literatury. Z Adamem Drewniokiem, basistą zespołu rozmawia Barbara Kubica.

*W poniedziałek ekipa złożona ze służb medycznych z Jastrzębia-Zdroju już po raz piąty wyruszy na misję do Paragwaju. Jastrzębscy wolontariusze pojawią się w mieście Guarambare. Pomogą setkom chorych.

*Słynne zwały Kompanii Węglowej to już historia. Jeszcze na początku tego roku zalegało na nich blisko 6 milionów ton węgla. Dziś jest niemal o połowę mniej (3,5 mln ton).

*Czteroletnia Oliwia Kuśmierska z Rudy Śląskiej jeszcze nie wie kim jest Robert Lewandowski. Nie za bardzo interesuje się piłką nożną. Woli bawić się ze swoimi siostrami. Jednak dzięki koszulce z autografem czołowego piłkarza oraz wsparciu wielu ludzi dobrej woli udało się uzbierać pieniądze na jej leczenie.

Maria Zawała

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.