Śląsk Plus: miłej lektury!

Czytaj dalej
Maria Zawała

Śląsk Plus: miłej lektury!

Maria Zawała

Dziś ze Śląska dużo dobrych wiadomości. Na początek medycyna.

Kilka dni temu praca naukowa onkohematologów z Zabrza, poświęcona cytometrii przepływowej, jednej z metod diagnostyki białaczek, została uznana najlepszą na świecie. - Czujemy dumę, ale i odpowiedzialność - powiedział nam prof. Tomasz Szczepański, kierownik Katedry i Kliniki Pediatrii, Hematologii i Onkologii Dziecięcej w Zabrzu, w której ta praca powstała. To właśnie w tej klinice leży 16-letnia Paulina Szołtysek, córka znanego śląskiego pisarza, felietonisty Dziennika Zachodniego Marka Szołtyska, dla której zbieramy wszyscy pieniądze na leczenie. Na całą kurację potrzebne jest ponad 640 tysięcy złotych. To pionierska w Polsce terapia made in USA. Paulina jest pierwszym na Śląsku i trzecim w Polsce dzieckiem tak leczonym. 11 września odbędzie się w Rybniku koncert zespołu Feel dla Pauliny.

Prof. Tomasz Szczepański w Śląsku Plus opowiada o działaniu tego nowego, niezwykłego leku. Jak twierdzi, jest on tak przełomowy, że kto wie, czy nie stanie się panaceum także na inne nowotwory niż białaczki.

Ważne dla rodziców i lekarzy. Tylko u nas prezentacja przygotowana przez prof. Szczepańskiego dotycząca rozpoznawania nowotworów u dzieci. Rodzicu, lekarzu, zobacz, może jakieś objawy wzmogą Waszą onkologiczną czujność.
Medycyna to wizytówka Śląska, ale nie tylko. Podczas Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach zaprezentowano Mantę – najnowszy bezzałogowiec, wyprodukowany przez należącą do grupy WB Electronics gliwicką firmę Flytronic. Być może właśnie maszyny tego typu trafią do polskiej armii.

Z pewnością na śląskich drogach także dochodzi do rewolucji. Baba za kółkiem autobusu? A czemu nie. Jeszcze kilka lat temu widok kobiety prowadzącej pojazd w komunikacji publicznej należał do rzadkości. Trendy powoli się zmieniają i kobiety coraz częściej przejmują stery dużych pojazdów, takich jak autobusy i tramwaje. Wszystko wskazuje na to, że już wkrótce będzie ich jeszcze więcej.

Bo kobiety potrafią dziś naprawdę dużo, nie tylko gotowac, choc taka np. Kinga Paruzel, robi to po mistrzowsku. Wrzesień w kuchni Śląska Plus należeć będzie do niej. Ciasto ze śliwkami i kremem kokosowym na deser, a na przekąskę kukurydzę z niebieskim sosem.

Smacznej lektury Państwu życzymy
Redakcja Śląsk Plus

Maria Zawała

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.