Śląsk Plus: miłej lektury!

Czytaj dalej
Maria Zawała

Śląsk Plus: miłej lektury!

Maria Zawała

Dziś ze Śląska dużo dobrych wiadomości. Na początek medycyna.

Kilka dni temu praca naukowa onkohematologów z Zabrza, poświęcona cytometrii przepływowej, jednej z metod diagnostyki białaczek, została uznana najlepszą na świecie. - Czujemy dumę, ale i odpowiedzialność - powiedział nam prof. Tomasz Szczepański, kierownik Katedry i Kliniki Pediatrii, Hematologii i Onkologii Dziecięcej w Zabrzu, w której ta praca powstała. To właśnie w tej klinice leży 16-letnia Paulina Szołtysek, córka znanego śląskiego pisarza, felietonisty Dziennika Zachodniego Marka Szołtyska, dla której zbieramy wszyscy pieniądze na leczenie. Na całą kurację potrzebne jest ponad 640 tysięcy złotych. To pionierska w Polsce terapia made in USA. Paulina jest pierwszym na Śląsku i trzecim w Polsce dzieckiem tak leczonym. 11 września odbędzie się w Rybniku koncert zespołu Feel dla Pauliny.

Prof. Tomasz Szczepański w Śląsku Plus opowiada o działaniu tego nowego, niezwykłego leku. Jak twierdzi, jest on tak przełomowy, że kto wie, czy nie stanie się panaceum także na inne nowotwory niż białaczki.

Ważne dla rodziców i lekarzy. Tylko u nas prezentacja przygotowana przez prof. Szczepańskiego dotycząca rozpoznawania nowotworów u dzieci. Rodzicu, lekarzu, zobacz, może jakieś objawy wzmogą Waszą onkologiczną czujność.
Medycyna to wizytówka Śląska, ale nie tylko. Podczas Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach zaprezentowano Mantę – najnowszy bezzałogowiec, wyprodukowany przez należącą do grupy WB Electronics gliwicką firmę Flytronic. Być może właśnie maszyny tego typu trafią do polskiej armii.

Z pewnością na śląskich drogach także dochodzi do rewolucji. Baba za kółkiem autobusu? A czemu nie. Jeszcze kilka lat temu widok kobiety prowadzącej pojazd w komunikacji publicznej należał do rzadkości. Trendy powoli się zmieniają i kobiety coraz częściej przejmują stery dużych pojazdów, takich jak autobusy i tramwaje. Wszystko wskazuje na to, że już wkrótce będzie ich jeszcze więcej.

Bo kobiety potrafią dziś naprawdę dużo, nie tylko gotowac, choc taka np. Kinga Paruzel, robi to po mistrzowsku. Wrzesień w kuchni Śląska Plus należeć będzie do niej. Ciasto ze śliwkami i kremem kokosowym na deser, a na przekąskę kukurydzę z niebieskim sosem.

Smacznej lektury Państwu życzymy
Redakcja Śląsk Plus

Maria Zawała

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.