Śląsk Plus na tropie skarbów III Rzeszy

Czytaj dalej
Maria Zawała

Śląsk Plus na tropie skarbów III Rzeszy

Maria Zawała

Uwaga, uwaga, proszę przysunąć się do komputerów, tabletów i smartfonów. Na łamy Śląska Plus wjechał interaktywny reportaż z wyprawy naszej ekipy śladami złotego pociągu. Klikajcie, czytajcie, oglądajcie.

Zaginiony pociąg ze złotem pod Wałbrzychem od kilku tygodni jest na ustach całego świata. Nasi reporterzy wybrali się tropem skarbów III Rzeszy. Zobaczcie, co kryją pełne tajemnic podziemia. Zobaczcie nasz reportaż interaktywny.

Ponadto, jak co tydzień w Śląsku Plus mnóstwo inspirujących historii.

Gdyby w krótkiej historii Katowic zrealizowano wszystkie budowlane plany i zamierzenia, dziś, na 150 urodziny miasta, wyliczalibyśmy jego 150 ikon architektury. Ale czasy ciągle były zbyt burzliwe, pieniędzy zwykle za mało, a ambicje projektantów często rozmijały się z oczekiwaniami władz. Z okazji katowickiego jubileuszu przypominamy kilka przedsięwzięć, wybranych z archiwum „Śląska, którego nie było” Marcina Zasady. Czytelnicy Śląska Plus będą z pewnością zaskoczeni, że stolica regionu mogła zupełnie inaczej wyglądać.

Nie będą za to zaskoczeni mieszkańcy Gliwic. To jedna z najbardziej wyczekiwanych inwestycji w tym mieścia. Dworzec PKP, bo o nim mowa, może być architektoniczną perełką. Już teraz wysiadających na stacji Gliwice podróżnych zachwycają perony. Wybraliśmy się wraz z inwestorem i przedstawicielami wykonawcy na spacer po budowie. W wielu miejscach jeszcze trzeba używać wyobraźni, aby zobaczyć to, co będzie za kilka miesięcy. Ale warto. Zobaczcie.

Niestety, powodów do dumy nie mają władze Jastrzębia-Zdroju. Zniszczone schody, pęknięte chodniki, zarośnięty i zaniedbany teren oraz zupełne pustki – tak wygląda teraz Ośrodek Wypoczynku Niedzielnego, który mieści się przy ul. Cieszyńskiej. Mieszkańcy od lat walczą o jego renowację. Jeśli chcecie zobaczyć, jak to miejsce wygląda teraz, zapraszamy na wirtualny spacer.

W Śląsku Plus także:
Rozmowa z Władysławem Dudą, byłym dyrektorem KWK Manifest Lipcowy. - Po strajku 1980 roku "bezpieka" szukała kozła ofiarnego. Pasowało to i władzy, i górnikom. Wszyscy stanęli po jednej, a ja po drugiej stronie - opowiada swoją wersję tamtych wydarzeń.

O drodze do sławy, nietypowym debiucie scenicznym i przywiązaniu do rodzinnego Podbeskidzia rozmawiamy z aktorem Henrykiem Talarem, obchodzącym półwiecze pracy teatralnej i filmowej.

O drodze za granicę, czyli Ni ma jak Lwów także w Śląsku Plus. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) wprowadza w życie plan, który parafrazując słowa znanej piosenki, można by chyba zatytułować: "Ni ma Lwowa", Skąd ta złośliwość? Ano stąd, że mknąc po Podkarpaciu nowiutkimi odcinkami autostrady A4 w kierunku przejścia granicznego w Korczowej, na drogowskazach i tablicach odległości nazwy "Lwów" nie zobaczymy. Jest za to wyglądający dość obco "L'viv"...

Całkiem swojsko czuła się za to u nas cudowna mała dziewczynka. Na koloniach organizowanych przez „17-tkę” z Boguszowic wypoczywała... mała księżniczka. To Sara Haile Selassie, prawnuczka ostatniego cesarza Etiopii, która mieszka w Padwie. Co robiła na rybnickiej ziemi? Przeczytajcie.

Śląsk Plus zaprasza do lektury.

Maria Zawała

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.