Śląsk Plus: wirtualna lektura na cały tydzień

Czytaj dalej
Maria Zawała

Śląsk Plus: wirtualna lektura na cały tydzień

Maria Zawała

Jak co tydzień zapraszamy do interaktywnego magazynu Dziennika Zachodniego. Katowice po niedzieli będą żyły Europejskim Kongresem Gospodarczym. Piszemy o tym. Zobaczcie też inne artykuły.

Czy wiecie, że Wesołe Miasteczko, dumę chorzowskiego parku, chciano nazwać Wirówką? Oj, była to w dniu otwarcia przed laty niezwykła atrakcja.

„Pająk, który wykonuje równocześnie cztery rodzaje ruchów, wirująca wieża z samolotami, prawdziwe samochody spalinowe, loty kosmiczne, czyli rakieta pędząca z szybkością 100 km na godzinę. Tego wszystkiego nie da się opisać!” - donosiła śląska prasa. W tym roku przypada 65-lecie Parku Śląskiego. "Oaza zieleni" granicząca z kominami hut i szybami kopalń służy wiernie mieszkańcom regionu. Jak zmieniał się park przez te lata? Zobaczcie na naszej linii czasu!

Czy wiecie, że w Warszawie powstaje Muzeum Polskiej Wódki? Nic dziwnego, wszak kraj nasz z takich produktów słynie. Miodula, warzonka, tatarczówka, czy wódka księcia Henryka? Znacie takie nalewki. U nas dowiecie się, co Śląsk wniesie do tego muzeum. Podajemy też przepisy na smaczne nalewki.

Poznacie też różnych pasjonatów. Jednym z nich jest kolekcjoner... ust ze Śląska. W Śląsku Plus historia informatyka, który został detektywem.

O tym, że media okrzyknęły go „kolekcjonerem ust” zadecydował przypadek. Gdy zastanawiał się nad tematem swojej pracy doktorskiej odwiedził Centralne Laboratorium Kryminalistyczne Policji w Warszawie. Wtedy po raz pierwszy dowiedział się, że ekspertyzie policyjnej poddawane są zebrane na miejscu zbrodni odciski dosłownie każdej części ciała. Policja zabezpiecza też odciski ust. Te ostatnie analizuje się najtrudniej. – Więc usta. To będzie temat mojej pracy doktorskiej – pomyślał Łukasz Smacki. I tak też zrobił.

A w oknie sztuki tym razem obraz Zofii Pustułki „Kościół Mariacki”. Malarka, która na swoim koncie ma 17 wystaw indywidualnych oraz ponad 100 zbiorowych, przygodę z malarstwem zaczęła 20 lat temu, kiedy przeszła... na rentę. Te i wiele innych artykułów, interaktywne zdjęcia i infografiki jak co tydzień w Śląsku Plus.

Miłej lektury!

Maria Zawała

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.