Maria Zawała

Śląsk Plus zaprasza w wirtualną podróż. Gotowi? Start!

 Śląsk Plus zaprasza w wirtualną podróż. Gotowi? Start!
Maria Zawała

Interaktywne zdjęcia, linie czasu, filmy - to wszystko jak co tydzień w naszym multimedialnym magazynie.

"Mój ojciec kochał ludzi. Czasami się denerwował, podnosił głos, ale zaraz potem pytał: "W czym ci mogę pomóc" - mówiła Klaudia Seidel, córka Dietera Josefa Przewdzinga. Była wzruszona, bo mieszkańcy Zdzieszowic i jego przyjaciele, nie zapomnieli o rocznicy morderstwa."
Tak zaczyna się nasz reportaż o tajemniczym morderstwie sprzed roku. Burmistrz Zdzieszowic zginął rok temu, 18 lutego w swoim domu.

W Śląsku Plus w tym tygodniu jak zawsze wirtualny spacer. Tym razem po Planetarium. To ikona Parku Śląskiego. W latach 50. można było je zobaczyć już z daleka, jadąc tramwajem wzdłuż parku, dzisiaj schowane jest za wysokimi drzewami. Mimo nowoczesnych kin, wyświetlających seanse w 3 D, na projekcje do planetarium tylko w ciągu ostatniego roku przyszło ponad 200 tys. osób. Chcecie zobaczyć jak planetarium wygląda od środka? Zapraszamy na wirtualny spacer!

Dla katowiczan, mamy dobrą wiadomość. W końcu! Stolica regionu będzie miała nowy dworzec autobusowy. Ten przy ulicy Piotra Skargi w końcu przestanie być niechlubną wizytówką stolicy aglomeracji. Jego nowy właściciel zapowiedział przebudowę. Gwarantuje też, że obiekt, mimo remontu, będzie cały czas dostępny dla podróżnych.

Nie uwierzycie! Pierwszy polski zespół bigbitowy ma już 55 lat! To Czerwono-Czarni. Legendarna grupa świętowała jubileusz w Bytomiu. To oni byli pionierami bigbitu w Polsce. Wylansowali takie gwiazdy lat sześćdziesiątych jak Karin Stanek, Kasia Sobczyk czy Jacek Lech. Dzisiaj grają okazyjnie. Ostatnio w Bytomskim Centrum Kultury świętowali jubileusz - 55 lat!

Lubicie interaktywne zdjęcia? A może wolicie historię. Nie musicie wybierać. Mamy dla was jedno i drugie, czyli interaktywną opowieść o cesarzu Wilhelmie II i jego pszczyńskiej kwaterze. To wtedy, w latach pierwszej wojny światowej Pszczyna stała się mózgiem wielkiego mocarstwa. To tu zapadały decyzje mające wpływ na losy świata.

Decyzje wpływające na losy mieszkańców zapadają za to w urzędach miast. Tydzień temu pasażerowie w Rudzie Śląskiej i Bytomiu po raz ostatni mieli okazję wejść do tramwaju numer 18. Dzień później zniknął on z rozkładu jazdy. Zapewne bez powrotu. Władze Rudy Śląskiej zdecydowały się zlikwidować połączenie tramwajowe i zastąpić je autobusem.
I pomyśleć, że tramwaj na Śląsku ma już ponad 120 lat. Pytanie, czy ma przyszłość? Tak czy owak zobaczcie naszą linię czasu.

Te i wiele innych artykułów w najnowszym wydaniu Śląska Plus. Zapraszamy do lektury.

Maria Zawała

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.