Śląsk Plus. Zobaczcie, co dla Was mamy w tym tygodniu

Czytaj dalej
Maria Zawała

Śląsk Plus. Zobaczcie, co dla Was mamy w tym tygodniu

Maria Zawała

Wirtualne spacery, filmy, infografiki, zdjęcia. Polecamy się do czytania.

Czy wiecie, że Sejm Śląski mógł wyglądać zupełnie inaczej? Gmach przy dzisiejszej ulicy Jagiellońskiej w Katowicach, siedziba Urzędów: Wojewódzkiego i Marszałkowskiego, to kawał historii regionu, również tej, która mogła się wydarzyć, ale nigdy się nie wydarzyła. W najnowszym wydaniu tygodnika Śląsk Plus piszemy o tym, jak jeden z symboli Katowic mógł wyglądać, gdyby konkurs na jego projekt został rozstrzygnięty inaczej. W 90 rocznicę rozpoczęcia budowy.

To nie jedyna rocznica. 10 urodziny świętuje Zamek Cieszyn. To miejsce znane miłośnikom dizajnu w całym kraju. - Wyzwaniem jest, aby nie osiąść na laurach, cały czas, tak trochę po śląsku, trzymać nogi na ziemi, a głowę w chmurach - mówi Ewa Gołębiowska z Zamku Cieszyn, która sprawiła, że jego stare mury stały się mekką przemysłowego wzornictwa.

Silnych kobiet w tym tygodniu u nas więcej. Może dlatego, że 8 marca blisko? Niektóre chętnie zdobią swe ciała tatuażami. Kochają je Angelina Jolie, Agnieszka Chylińska, a także miliony zwykłych-niezwykłych kobiet na całym świecie. Dla pewnych katowiczanek tatuaż to coś więcej niż sposób na zarabianie pieniędzy.

Strajk to związkowcy i kibole? Tak myśli ktoś, kto nic nie wie o kopalni. Górnicy z JSW mówią, że trudno walczyć z "korytokracją", ale może strajk dał wszystkim do myślenia. Bogusław Mocz był jednym z nich. Zostawił żonę, małego synka i poszedł strajkować. Nam szczerze opowiedział, dlaczego to zrobił.

W szczerym wyznaniu o pracy w telewizji i swojej chorobie także Ewelina Kopic. - To nieprawda, że musisz być doskonała. Po prostu bądź sobą! - przekonuje chora na bielactwo dziennikarka. Odeszła z telewizji, bo miała dość terroru doskonałości.

W tym tygodniu w Śląsku Plus jak zawsze: Tak było, tak jest- interaktywne zdjęcia. Siemianowice Śląskie dawniej i dziś. A dla miłośników murali niezwykłe dzieła ze śląskich ulic. Katowice, Piekary Śląskie, Świętochłowice- te trzy miasta w ostatnich latach brały udział w Katowice Street Art Festiwalu, który wychwala sztukę uliczną, a stare, zniszczone kamienice, zamienia w małe dzieła sztuki.

Te i wiele innych artykułów, wirtualne spacery, infografiki i filmy znajdziecie Państwo w naszym multimedialnym tygodniku Śląsk Plus. Zapraszamy do lektury.

Maria Zawała

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.