Śląsk Plus. Zobaczcie, co dla Was mamy w tym tygodniu

Czytaj dalej
Maria Zawała

Śląsk Plus. Zobaczcie, co dla Was mamy w tym tygodniu

Maria Zawała

Wirtualne spacery, filmy, infografiki, zdjęcia. Polecamy się do czytania.

Czy wiecie, że Sejm Śląski mógł wyglądać zupełnie inaczej? Gmach przy dzisiejszej ulicy Jagiellońskiej w Katowicach, siedziba Urzędów: Wojewódzkiego i Marszałkowskiego, to kawał historii regionu, również tej, która mogła się wydarzyć, ale nigdy się nie wydarzyła. W najnowszym wydaniu tygodnika Śląsk Plus piszemy o tym, jak jeden z symboli Katowic mógł wyglądać, gdyby konkurs na jego projekt został rozstrzygnięty inaczej. W 90 rocznicę rozpoczęcia budowy.

To nie jedyna rocznica. 10 urodziny świętuje Zamek Cieszyn. To miejsce znane miłośnikom dizajnu w całym kraju. - Wyzwaniem jest, aby nie osiąść na laurach, cały czas, tak trochę po śląsku, trzymać nogi na ziemi, a głowę w chmurach - mówi Ewa Gołębiowska z Zamku Cieszyn, która sprawiła, że jego stare mury stały się mekką przemysłowego wzornictwa.

Silnych kobiet w tym tygodniu u nas więcej. Może dlatego, że 8 marca blisko? Niektóre chętnie zdobią swe ciała tatuażami. Kochają je Angelina Jolie, Agnieszka Chylińska, a także miliony zwykłych-niezwykłych kobiet na całym świecie. Dla pewnych katowiczanek tatuaż to coś więcej niż sposób na zarabianie pieniędzy.

Strajk to związkowcy i kibole? Tak myśli ktoś, kto nic nie wie o kopalni. Górnicy z JSW mówią, że trudno walczyć z "korytokracją", ale może strajk dał wszystkim do myślenia. Bogusław Mocz był jednym z nich. Zostawił żonę, małego synka i poszedł strajkować. Nam szczerze opowiedział, dlaczego to zrobił.

W szczerym wyznaniu o pracy w telewizji i swojej chorobie także Ewelina Kopic. - To nieprawda, że musisz być doskonała. Po prostu bądź sobą! - przekonuje chora na bielactwo dziennikarka. Odeszła z telewizji, bo miała dość terroru doskonałości.

W tym tygodniu w Śląsku Plus jak zawsze: Tak było, tak jest- interaktywne zdjęcia. Siemianowice Śląskie dawniej i dziś. A dla miłośników murali niezwykłe dzieła ze śląskich ulic. Katowice, Piekary Śląskie, Świętochłowice- te trzy miasta w ostatnich latach brały udział w Katowice Street Art Festiwalu, który wychwala sztukę uliczną, a stare, zniszczone kamienice, zamienia w małe dzieła sztuki.

Te i wiele innych artykułów, wirtualne spacery, infografiki i filmy znajdziecie Państwo w naszym multimedialnym tygodniku Śląsk Plus. Zapraszamy do lektury.

Maria Zawała

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.