Śląska kadra na igrzyska w Rio

Czytaj dalej
Fot. Sylvia Dąbrowa
Tomasz Kuczyński

Śląska kadra na igrzyska w Rio

Tomasz Kuczyński

W igrzyskach olimpijskich w Rio de Janeiro wystąpi 17 zawodników z klubów naszego regionu. Najwięcej, bo ośmioro, z AZS AWF Katowice

„Nasz klub reprezentować będzie 8 zawodników, jest to najlepszy wynik KS AZS AWF Katowice w historii letnich IO” – czytamy na stronie uczelnianego klubu, który ma powody do dumy. Pozostali reprezentanci regionu są z TS Volley i Polonii Rybnik, Górnika i Czarnych Bytom, UKS Czwórki Żory, MKS Dąbrowa Górnicza, KS Jastrzębia Boryni, UKS Imielin Team Corratec i TMS Sosnowiec.

Mieszkanie za czytanie

Czy z siedemnastu sportowców tych klubów ktoś przywiezie medal? Najczęściej mówi się o pływaku Konradzie Czerniaku, siatkarzu plażowym Mariuszu Prudlu (występuje w parze z Grzegorzem Fijałkiem). Apetyt na olimpijski krążek ma judoczka Katarzyna Kłys, dla której są to już trzecie igrzyska. Wcześniej bez sukcesu startowała w Londynie i Pekinie.

– Jak dobrze zawalczę, to ten medal uda się zdobyć, ale nie chcę wywierać na siebie presji, mówiąc wprost, że moim celem w Rio jest zdobycie medalu. Jestem dobrze przygotowana, jeśli dopisze szczęście i wszystko spasuje, mogę się zakręci w strefie medalowej – mówiła Kłys przed kamerą TVP Katowice.

Formą powinny błysnąć biegaczki – Justyna Święty i robiąca ostatnio furorę Ewa Swoboda z Żor.

Warto nasłuchiwać też wieści o olimpijczykach pochodzących z naszego regionu, reprezentujących inne kluby.

To siatkarze – urodzony w Zabrzu Bartosz Bednorz (PGE Skra Bełchatów) i Mateusz Bieniek z Blachowni pod Częstochową (ZAKSA KędzierzynKoźle). Tyska kajakarka Karolina Naja trenuje w AZS AWF Gorzów Wlkp., a zaczynała w MOSM Tychy. Urodzony w Cieszynie kulomiot Michał Haratyk reprezentuje AZS AWF Kraków (wcześniej Sprint Bielsko-Biała), skoczek wzwyż Wojciech Theiner jest z Rudy Śląskiej (AZS KU Politechniki Opolskiej Opole, wcześniej AZS AWF Katowice i rudzka Pogoń). Piłkarz ręczny Mateusz Kus to wychowanek Olimpii Piekary Śląskie, teraz gra w Vive Tauron Kielce.

Pierwszym klubem badmintonisty Adama Cwaliny był Kolejarz Częstochowa (teraz SKB Litpol Malow Suwałki). Pięściarz Igor Jakubowski z Zagłębia Konin urodził się w Żorach. Chodziarz Jakub Jelonek pochodzi z Częstochowy, a trenuje w AZS AWF Kraków. Kacper Klich ze Śląska Wrocław zaczął przygodę z pływaniem w wieku 9 lat w rodzinnym Chorzowie. Siatkarka plażowa Monika Brzostek mieszka w Raciborzu, urodziła się w Rybniku, trenuje w AZS UMCS TPS Lublin. W Rio zagra w parze z Kingą Kołosińską.

Nasi na Rio de Janeiro

JUDO: Katarzyna Kłys (Polonia Rybnik), Arleta Podolak (Czarni Bytom);

KOLARSTWO TOROWE: Justyna Kaczkowska (UKS Imielin Team Corratec);

LEKKOATLETYKA: Agnieszka Dygacz (AZS AWF Katowice, chód na 20 km); Ewa Swoboda (UKS Czwórka Żory, 100 m, sztafeta 4x100 ), Justyna Święty (AZS AWF Katowice, 400 m, sztafeta 4x400 m ), Adrian Błocki (AZS AWF Katowice, chód na 50 km), Artur Brzozowski (AZS AWF Katowice, chód na 20 km), Michał Pietrzak (AZS AWF Katowice, sztafeta 4x400);

PŁYWANIE: Katarzyna Wilk (AZS AWF Katowice, 100 m st. dow., 4x100 m st. dow.),
Konrad Czerniak (AZS AWF Katowice, 100 m st. mot., 4x100 m st. dow., 4x100 m zmiennym),
Tomasz Polewka (AZS AWF Katowice, 100 m st. grzb., 4x100 m st. zm.);

SIATKÓWKA PLAŻOWA: Piotr Kantor (MKS Dąbrowa Górnicza), Bartosz Łosiak (KS Jastrzębie Borynia), Mariusz Prudel (TS Volley Rybnik);

SZERMIERKA: Marta Puda (TMS Sosnowiec, drużyna szablistek);

TENIS: Paula Kania (Górnik Bytom, debel z Klaudią Jans-Ignacik).

Tomasz Kuczyński

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.