Olga Krzyżyk

Śląska policja ma superszybkie stingery. Jak je wykorzysta?

Auta południowokoreańskiej marki Kia Stinger pierwszy raz zasiliły flotę polskiej policji. Śląska policja ma osiem takich aut Fot. Marzena Bugała-Azarko Auta południowokoreańskiej marki Kia Stinger pierwszy raz zasiliły flotę polskiej policji. Śląska policja ma osiem takich aut
Olga Krzyżyk

Śląska policja ma 65 nowych radiowozów. Wśród nich jest osiem aut kia stinger, które przyspieszają do 100 km/h w ciągu 6,3 sekundy. Będą nimi jeździć kryminalni i patrole autostradowe.

Do Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach trafiło 65 nowych samochodów. Śląska policja zyskała 12 radiowozów marki Volkswagen T6 w wersji patrolowej z nowym typem oznakowania oraz pięć nieoznakowanych aut marki Kia Sportage, osiem samochodów koreańskiej marki Kia Stinger, dziesięć hyundaiów i20, pięć mercedesów vito i aż dwadzieścia pięć aut marki Opel Astra 5. Samochody zostały zakupione na potrzeby zabezpieczenia szczytu klimatycznego COP24 w Katowicach.

- Część z tych samochodów trafi do policjantów z ruchu drogowego, ale także do pionu kryminalnego - mówi aspirant sztabowy Adam Jachimczak z zespołu prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach.

Koszt wszystkich pojazdów wyniósł 7 mln 200 tysięcy złotych. Zakupiono je z pieniędzy budżetowych policji. Po zakończeniu szczytu klimatycznego w Katowicach niektóre z tych pojazdów trafią do poszczególnych komend w województwie śląskim. Jakich? Tego jeszcze nie wiadomo. Pod uwagę brane będzie to, która jednostka policji ma starsze modele pojazdów i potrzebuje nowych samochodów.
Samochody kia stinger są nowością w policyjnej flocie na skalę ogólnopolską. - Auta te z pewnością sprawdzą się w trakcie pościgów na autostradach czy w działaniach wydziału kryminalnego - dodaje aspirant sztabowy Adam Jachimczak.

Zamontowany zostanie w nich także wideorejestrator, który pozwoli mierzyć prędkość ściganego samochodu z radiowozu w czasie jazdy.

- Policjanci potrzebują szybkich samochodów, bo kierowcy też takimi jeżdżą - podkreśla policjant z biura prasowego.

Samochód południowokoreańskiej marki Kia Stinger, który trafił do śląskiej policji, kosztuje 175 tysięcy złotych. Maksymalna prędkość tego auta to 233 km/h. Do setki pojazd przyśpiesza w ciągu 6,3 sekundy. Auta mają 2-litrowy silnik benzynowy. Kia stinger seryjnie współpracują z 8-stopniową automatyczną skrzynią biegów drugiej generacji, która przenosi napęd na tylne koła.

Samochód ma ponadto sportowe zawieszenie, napęd na cztery koła i skórzaną tapicerkę. Kolory tego auta w śląskiej flocie to biel, granat i czerwień.

Olga Krzyżyk

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.