Śląski Park Nauki w 2020 roku. Trwa rozbudowa planetarium

Czytaj dalej
Fot. Lucyna Nenow
Olga Krzyżyk

Śląski Park Nauki w 2020 roku. Trwa rozbudowa planetarium

Olga Krzyżyk

Największe w Polsce planetarium przechodzi właśnie modernizację. W Chorzowie trwa rozbudowa Planetarium Śląskiego. Zakończenie planowane jest na 2020 rok. Powstanie wtedy Śląski Park Nauki na miarę XXI wieku.

Trwa przebudowa Planetarium Śląskiego. Ekipa Budimexu prowadzi prace budowlane i techniczne. Budynek zostanie powiększony o podziemny pawilon z salami wykładowymi, pracowniami i interaktywnymi ekspozycjami. Zmieni się także sala projekcyjna. W 2020 roku powstanie Planetarium Śląskie - Śląski Park Nauki.

- Na terenie Planetarium Śląskiego pracuje ekipa firmy Budimex. Trwają prace ziemne i budowlane - mówi Jarosław Juszkiewicz z Planetarium Śląskiego. - Ekipa obecnie prowadzi prace także w kopule planetarium. Ściągnięta została izolacja, która poddana zostanie renowacji. Po 60 latach jest to niezbędne. Prowadzony jest też wykop pod budowę nowej części pawilonu - dodaje Jarosław Juszkiewicz.

Budynek Planetarium Śląskiego zostanie powiększony o 2,5 tysiąca metrów kwadratowych. Wyjaśnijmy, że większa część rozbudowanego budynku będzie mieściła się pod ziemią. W nowym pawilonie będą m.in. sale wykładowe, pracownie, a także interaktywna ekspozycja edukacyjna prezentująca zagadnienia z trzech dziedzin nauki. Ekspozycja edukacyjna dotyczyć będzie sejsmologii, meteorologii oraz astronomii.

Wśród interaktywnych eks-pozycji mają znaleźć się m.in. pokoje klimatyczne, stanowisko z przekrojem Ziemi, kolumna pogodowa i platforma z makietą miasta, gdzie prezentowane będą skutki trzęsienia ziemi o różnych częstotliwościach. W specjalnych pokojach klimatycznych będzie można na własnej skórze sprawdzić, jak wilgotność powietrza wpływa odczuwalnie na temperatury. Prezentowana będzie także kilkumetrowa kolumna pogodowa, w której będzie można w krótkim czasie wytworzyć mgłę, tornado, chmurę oraz opad deszczu lub śniegu.

Zbudowany zostanie także symulator pozwalający na wirtualny lot w kosmos. Pracownicy Planetarium Śląskiego przygotowali już m.in. scenariusz symulacji lotu kosmicznego. Prawdopodobnie będzie to pięć stanowisk, które będą pokazywały lot suborbitalny oraz spotkanie z Międzynarodową Stacją Kosmiczną.

W styczniu 2018 roku dyrektor Planetarium Śląskiego Lech Motyka podkreślał, że w nowym Śląskim Parku Nauki znajdą się innowacyjne ekspozycje, których nie zobaczymy w innych tego typu obiektach w Europie.

Obok budynku Śląskiego Parku Nauki powstanie wieża widokowa, z której zobaczymy panoramę Katowic, Chorzowa i Siemianowic Śląskich. W bezpośrednim sąsiedztwie obiek-tu zobaczymy stałą ekspozycję zewnętrzną „Eppur si muove”, prezentującą różne aspekty ruchu obrotowego.

W zabytkowym budynku Planetarium Śląskiego zmodernizowana zostanie również główna sala projekcyjna. W sali będą nowe fotele, ekran, system dźwiękowy oraz projekcyjny. Nowy system będzie składał się z dwóch elementów. Pierwszy to system optyczny, za pomocą którego prezentowane będą gwiazdy. Z kolei drugi z elementów to szereg projektorów cyfrowych, które będą działały w rozdzielczości 8K, przy pomocy których wyświetlane będą inne elementy na sferycznym ekranie.

Projektor Zeissa, który był wykorzystywany przez ponad 62 lata, stanie na wystawie.

Mobilne planetarium i praca w gołębniku

Pracownicy chorzowskiego planetarium już w lipcu 2018 roku przenieśli się do okrągłego, niebieskiego budynku w parku Śląskim (tzw. Gołębnika). Zajęcia prowadzone są z pomocą mobilnego planetarium, dzięki któremu możliwa jest prezentacja niektórych seansów poza obiektem, m.in. w szkołach. Kiedy pracownicy wrócą do rozbudowanego obiektu? Zakończenie prac planowane jest na koniec 2020 roku.

Ogromny koszt i spore dofinansowanie

Całkowita wartość projektu rozbudowy i modernizacji Planetarium Śląskiego wynosi ponad 98 milionów złotych. Na realizację tego projektu uzyskano dofinansowanie unijne w wysokości 82 milionów 475 tysięcy 650 złotych i z budżetu państwa w kwocie 9 milionów 703 tysięcy 017 złotych. Z kolei wkład własny województwa śląskiego to 6 mln 748 tys. 831 złotych.

Olga Krzyżyk

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.